Vai cilvēki patiesībā vēlas vai nevēlas ņemt kredītus?

0
Iedomājieties situāciju, kurā tāds pakalpojums, kā kredīti nemaz neeksistētu un visiem mums būtu preces jāpērk par to naudu, ko izdodas sakrāt vai nopelnīt un te pēkšņi vienā dienā atvērtos banka, kas sāktu piedāvāt jaunu pakalpojumu vārdā “kredīts” kur tu vari saņemt naudu kas nepieder tev, šo naudu izmantot kā vien tu vēlies un pēc tam katru mēnesi atmaksāt mazu daļu no naudas summas un papildus nelielus procentus šai bankai par kredīta izsniegšanu. Šādu pasauli vispār ir grūti iedomāties, bet ja tā tiešām būtu tad pamatā būtu divi varianti, kas varētu notikt:
  • Cilvēki būtu atturīgi – Ja tu nekad nebūtu dzirdējis par šādu piedāvājumu tev noteikti rastos aizdomas, vai tik tajā nav kāds triks, jo neviens nekad nekopar brīvu nedod un neviens uzņēmums negribētu dot naudu ja par to neko nesaņemtu pretī. Pēc šī tad cilvēki sāktu skatīties, kā tad šī Banka pelna naudu no šiem “kredītiem” un saprastu, ka ja tu saņem kredītu uz ilgu laiku, tad procentos tev nāksies samaksāt visai iespaidīgu naudas summu, jo katru reizi, kad tu atmaksāsi daļu no pamatsummas, jeb veiksi šo ikmēneša maksājumu tev būs jānomaksā noteiktā procentu likme no atlikušās kredīta nenomaksātās summas. Un tas savukārt nozīmē, ka jo lielāki ir procenti, jo grūtāk tev būs šo aizdevumu atmaksāt. Piemēram, ja šī jaunizveidotā banka nosaka 15% procentu likmi gadā, tad ja tu aizņemsies 1000 Eiro, tev pirmajā gadā būs jāsamaksā 150Eiro tikai par to, ka tu šo naudu aizņēmies un tas nozīmē, ka katru mēnesi tev nāksies šķirties no 12.5 Eiro tikai lai varētu izmantot šos 1000 Eiro, ko tad tu paliki parādā. Protams, ja procentu likmes ir zemas, tad arī šie maksājumi ir mazi, bet mazas procentu likmes bankas piedāvā tikai ilgtermiņa kredītiem, kuru atmaksas laikā tev tik un tā nāksies pārmaksāt ievērojamas naudas summas. Tad lūk pēc šiem aprēķiniem tad cilvēki noteikti būtu atturīgi un vēl jo vairāk tā tam būtu jābūt tāpēc, ka neviens no mums nevar nodrošināt to, ka katru mēnesi būs iespējams saņemt patstāvīgu algu un, ja tu zaudē darbu tad tev nebūs naudas, ko izmantot kredīta atmaksai un tas savukārt var novest pie privātpersonas maksātnespējas procesa.
  • Cilvēki ņemtu kredītus atplestām rokām – Otrs variants ir tāds, ka patērētāji, kuri visu laiku ir krājuši naudu un dzīvojuši nākotnei pēc šī pakalpojuma sniegšanas pēkšņi sāks dzīvot tagadnē un sāks tērēt šo naudu, ko tad viņi aizņemsies. Ja tu nekad neesi saņēmis kredītu tad pirmā reize noteikti it patīkams pārsteigums, jo, piemēram, online kredītu tu vari saņemt noklikšķinot tikai dažus klikšķus un nauda būs tavā kabatā. Protams, kad ir jāsāk atmaksāt šie aizdevumi tad tā vairs nav tik patīkama sajūta, jo tev ir jāsamazina savi ikmēneša tēriņi, lai varētu katru mēnesi atdot šo minimālo maksājumu. Bet tas nav tik traki, kā būtu tad, ja tev būtu īsā laikā jāsakrāj nauda precei, ko tad tu vēlies iegādāties kredītā, jo šīs mazās summas, ko ir jāatmaksā kreditoriem tu vari salīdzinoši viegli atlicināt no sava budžeta. Šādi tad arī cilvēki sāktu aizņemties visam, kam vien ir iespējams kā tas notiek mūsdienu sabiedrībā un aizdevēji spētu no šiem patērētājiem labi nopelnīt, kā arī ekonomika sāktu visai strauju izaugsmi jo tiktu maksāti vairāk nodokļi jo cilvēki vienkārši vairāk pirktu un pārdotu dažādas preces.
Mūsdienās šis jautājums jau ir ļoti vienkārši atbildams un, ja jau cilvēki izvēlas ņemt kredītus visam, sākot no dzīvokļiem un beidzot ar elektroprecēm, tad jau izskatās, ka nav pat vērts prasīt vai viņi to grib darīt, jo viņi jau to dara. Bet ja paskatāmies mazliet dziļāk, tad ir redzama savādāka situācija, jo pa lielam patērētāji bez kredītiem vienkārši nevar atļauties visas šīs preces, jo algas salīdzinot ar visām šīm cenām nav augušas tik strauji un tāpēc, ka visi apkārtējie ņem kredītus nevis krāj naudu tas rada spiedienu arī uz citiem ņemt kredītus nevis krāt naudu, kā tas notika agrāk. Pajautājiet saviem vecvecākiem, kas atceras laikus, kad kredīti Latvijā vēl vispār nebija un viņi noteikti jums teiks, ka kredīts nav laba lieta un nevienam nevajadzētu tos izmantot, bet mūsdienu mēdiji un sociālais spiediens lēnām bet pamatīgi nospiež tos cilvēkus kas vēl pretojas kredītu vilinājumam un padara viņus tādus pašus kā pārējie – par aktīviem kredīt ņēmējiem!
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE