Pensiju 1. līmenis

0
Latvijas pensiju sistēmu pašlaik veido trīs pensiju līmeņi jeb pensiju shēmas un katrai no tām ir savas funkcijas, taču to vienotā funkcija ir pensionāru finansiāla nodrošināšana.
  • Pirmo pensiju līmeni veido valsts obligātā nefondētā jeb neuzkrājošā pensiju shēma. Pensiju sistēmas pirmais līmenis tika ieviests tālajā 1996. gadā.
  • Pirmais pensiju līmenis ietver dzimumu un paaudžu solidaritātes principus, proti, sievietēm un vīriešiem dodoties pensijā ir paredzēts vienāds pensijas izmaksas laika periods jeb to vidējas dzīves ilgums pēc došanās pensijā, un strādājošās sabiedrības daļas sociālās apdrošināšanas iemaksas vecuma pensijai tiek izmaksātas jau vecuma pensijā esošajiem pensionāriem. Faktiski pirmais pensiju sistēmas līmenis nozīmē to, ka persona krāj gan savai pensijai nākotnē, gan finansiāli rūpējas par šodienas pensionāriem.
  • Katram sociālo iemaksu veicējam ir atvērts personīgais konts, kurā tiek reģistrēta informācija par veiktajām sociālajām iemaksām. Kontā tiek reģistrētas gan personas tieši veiktās iemaksas, gan valsts veiktās iemaksas, piemēram, dažādu pabalstu iemaksas. Jāuzsver, ka šajā kontā netiek uzkrāta reāla nauda, bet gan tikai informācija par veiktajām iemaksām. Pirmais pensiju līmenis paredz, ka jo ilgāk persona strādā un maksā sociālās iemaksas, jo lielāka pensija šai personai pienāksies vecumdienās.
  • Pirmajā pensiju sistēmas līmenī tiek iesaistītas visas personas, kas tiek sociāli apdrošinātas un kuru personīgajā kontā tiek reģistrētas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Pirmais pensiju sistēmas līmenis nodrošina pensijas visām tām personām, kuras ir bijušas sociāli apdrošinātas vismaz 15 gadus, taču gadījumā, ja personas apdrošināšanas stāžs ir mazāks par minimālo noteikto laiku, tai valsts piešķir sociālā nodrošinājuma pabalsts. Kā paredz pēdējie likuma grozījumi, ar 2025. gada 1. janvāri minimālais darba stāžs pensijas saņemšanai būs 20 gadi.
  • Cilvēka pensijas kapitālu veido 20% no kopējiem 24,39% pensiju apdrošināšanai novirzītajiem līdzekļiem, kas tiek novirzīti no kopējām aprēķinātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām jeb 35,09% no personas bruto algas. Pirmā līmeņa vecuma pensijas izmaksu nodrošina un aprēķina Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūra.
Kā minēts, pirmais pensiju līmenis ir obligātais, nefondētais un neuzkrājošais pensiju līmenis, taču dalība 2. un 3. pensiju līmenī ir brīvprātīga, un tie ir fondētie, uzkrājošie pensiju līmeņi. Tiesa gan, pašlaik tās personas, kuras dzimušas pēc 1971. gada 1. jūlija, ir strādājošas un vismaz 15 gadus vecas, 2. pensiju līmenī tiek iekļautas automātiski.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE