Padomi, kā apieties ar naudu un financēm

0
  Nauda un finanses ir viena no sfērām, kas ir ļoti svarīga ikdienas dzīvē, jo mūsdienu kapitālisma laikmetā visu var iegādāties tikai par naudu. Nauda tiek iesaistīta visos darījumos un ikviens komerciāls darījums notiek ar naudas palīdzību un tas nozīmē, ka ikvienam vajadzētu zināt vismaz pamata lietas kas saistītas ar finansēm un naudu. Šī nozare sava lielo apmēru dēļ nav aptverama vienā rakstā, bet, manuprāt, ir iespējams saprast galvenos finanšu instrumentus dodot cilvēkiem konkrētus padomus, kā apieties ar naudu. Ja jūs ievērosit kādu vai visus no šiem, zemāk minētajiem, padomiem, tie pamazām bet noteikti uzlabos jūsu finansiālo stāvokli un agri vai vēlu jūs sasniegsiet savus iepriekš uzstādītos mērķus. Šeit variet aplūkot, manuprāt, galvenos naudas padomus, kurus izpildot ikviens būs spējīgs sakārtot savu finansiālo stāvokli:

Uzstādiet mērķus

Pirmais punkts šajā sarakstā, kā jau redziet, ir mērķu uzstādīšana jeb nospraušana un šī ir viena no pamata lietām, kas ir jāizpilda pirms sākt kādu konkurētu finanšu plānošanu vai izmaiņu veikšanu. Konkrēti mērķi dod iespēju jums saprast, tieši, ko gribat panākt ar visiem pārējiem finanšu padomiem. Konkrēti mērķi var būt dažādi un atkarībā no jūsu stāvokļa arī to apjomi mainīsies. Šie mērķi parasti ir veiksmīgi, ja tos pietuvina realitātei, tomēr atstājot arī mazliet lielāku atstarpi, lai neliktos, ka tie būtu pārāk vienkārši vai nenozīmīgi. Labs mērķis būtu sakrāt 1000 Eiro ceļojumam, vai arī 600 Eiro jaunam portatīvajam datoram, bet slikts mērķis būtu sakrāt 20 Eiro datorpelei vai 100000 Eiro Mājai. Tātad jūsu izvēlētajam mērķim ir jābūt pietiekoši lielam, bet arī ne pārāk lielam, lai tas šķistu neiespējams. Ja jūs mēnesī saņemat 300 Eiro algu un uzliksit mērķi 100000 Eiro sakrāšanai, tad ar pašreizējo algu tas šķitīs neiespējami un visticamāk jūs atmetīsit ar roku, bet ja jūs uzstādījāt 600 E mērķi tad noliekot katru mēnesi 50 Eiro ir iespējams gada laikā sakrāt iepriekš minētos 600 Eiro jaunam datoram. Vēl viena metode, kas saistīta ar mērķu izvirzīšanu un veidošanu ir lielāku mērķu sadalīšana mazākos mini-mērķos. Ja jūsu lielais mērķis ir sakrāt 1200 Eiro ceļojumam, tad to varat sadalīt pa mazākiem katra mēneša plāniem sakrāt 100 Eiro mēnesi. Un tad katru mēnesi jūs izdomājat, kā tad būs iespējams šomēnes nonākt līdz šiem 100 Eiro, un jums nebūs jāuztraucas par kopējo progresu, kas būs visai lēns.

Izveido plānu

Šeit nonākam arī pie nākamā punkta, kas tad liek veidot konkurētu plānu kā tieši notiks naudas krāšana vai iegūšana konkrēta mērķa īstenošanai. Ja jums būs uzstādīts konkrēts mērķis, tad nu atliek tikai izplānot tieši, kā būs iespējams to sasniegt. Šī konkrētā plāna veidošanai ir jābūt korektai un tā nedrīkst būt virspusēja vai arī neiespējama. Ja jūs uzstādiet sakrāt 1000 Eiro ceļojumam gada laikā, tad ja jūsu alga ir 300 Eiro, tad pat noliekot 1/6, jeb 50 Eiro mēnesī nebūs iespējams gada laikā tikt līdz šādai summai. Un šādā situācijā jums noteikti vajadzētu meklēt kādus papildus ienākumu avotus, kā pusslodzes darbu vai pasīvos ienākumus, bet šim punktam es pieķeršos nedaudz vēlāk. Būtībā ir vajadzīgs izveidot pilnīgi detalizētu plānu ar detalizējumu līdz konkrētajiem datumiem, kād iekrājumu kontā iemaksāt naudu vai arī kad un cik daudz nepieciešams papildus strādāt, lai iegūtu nepieciešamo naudas apjomu. Sākumā šis mērķis var tikt arī sadalīts virspusējās lietās, kā iegūt pusslodzes darbu vai strādāt virsstundas, bet vēlāk arī katru no šiem nepieciešams detalizēt (iegūt pusslodzes darbu kura darba laiks ir sestdienas un svētdiena vai nostrādāt 1 virsstundu katru dienu). Šāds detalizējums ļaus jums saprast tieši kas ir jādara un neļaus tik viegli novirzīties no uzstādītā plāna.

Progresa apkopošana, atkārtota plānošana

Nākamais solis ceļā uz uzstādītā mērķa sasniegšanu ir noteiktos laika intervālos veikt izveidotā plāna apskati un analizēt informāciju par to vai viss norisinās tā kā tam vajadzētu būt. Šeit parasti ir labi izveidot iknedēļas vai ikmēneša atskaitīšanās datumu, kad ir jāpiesēžas pie papīra lapas un jāsaraksta viss, kas ir izdarīts un, vai izdarītais sakrīt ar iepriekš izplānoto. Šajās progresa atskaitēs noteikti ir nepieciešams arī veikt nākotnes plāno precizēšanu un modificēšanu, jā tāda ir vajadzīga. Tas nozīmē, ja jūs esat izpildījuši mazāk, kā bija paredzēts, tad atlikusī daļa ir attiecīgi jāsadala, lai būtu iespējams mērķi sasniegt. Tātad, ja jūs plānojat katru mēnesi gada laikā sakrāt 50 Eiro, bet pirmo mēnesi izlaidāt, tad šie 50 Eiro jāizdala uz pārējiem 11 mēnešiem un jūs iegūsit skaitli 4.5 kas nozīmē, ka nu jau katru mēnesi jums jāsakrāj 54.5 Eiro lai sasniegtu mērķi.

Uzskaite

Arī uzskaite ir ļoti svarīga šīs visas kopējās stratēģijas sastāvdaļa, jo bez datu iegūšanas nebūs iespējams veikt, iepriekš minētās progresa atskaites un plānu precizēšanu. Ja jūs esat uzstādījuši sev mērķi nolikt 1 Eiro katru dienu tad būtu labi, ka šo 1 Eiro iekrāšanu jūs uzskaitītu un katru dienu iemetot vienu Eiro krājkasē vai pārskaitot uz krājkontu jūs uzskaitāt šo darbību. Šī uzskaite ir nepieciešama, lai pēc tam būtu iespējams izpētīt, cik daudz un kurās dienās jūs esat pārkāpuši savu noteikto progresu. Tas arī ļaus jums vilkt paralēles, kā tieši šī darbība notika un kāpēc tieši tajās dienās jūsu gribasspēks bija mazāks un jums nebija iespējams izpildīt savus nosacījumus. Uzskaite ir ikvienas mūsu darbības izmainīšanas pamatā, jo ar datiem ir iespējams veidot visdažādākos grafikus un manipulācijas un pat, ja jūs esat, tā teikt, “norāvušies no ķēdes” uz kādu konkrētu laiku, jums būs iespējams redzēt, cik daudz tomēr jūs esat sakrājuši un šīs laika periods neliksies tik svarīgs. Un tieši tāpēc, ka finanšu darbības jau tā notiek internetā vai uz papīra rēķinot summas, tad tās ļoti viegli būs arī uzskaitīt un pierakstīt.

Pasīvo ienākumu veidošana

Lūk arī nonākam pie pasīvajiem ienākumiem, kas būtībā ir ienākumi, kas tiek gūti ieguldot nedaudz vai gandrīz nemaz darba. Pasīvie ienākumi var būt ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ienākumi no mājas-lapas vai arī ienākumi no investīcijām dividenžu veidā. Pasīvie ienākumi parasti ir jāveido lēnām un tie atšķiras no aktīvajiem ienākumiem ar to, ka jums ir jāveic darbs sākumā, bet atdeve tiks iegūta vēlāk. Aktīvie ienākumi, kā alga vai samaksa par stundu nozīmē to, ka jūs saņemat kādu konkrētu summu par savu darbu, un šī summa visticamāk nepaliks lielāka un nav iespējams darīt neko lai to palielinātu. Bet izvēloties veidot pasīvos ienākumus jūs varat strādāt vairāk, un arī iegūt lielāku atdevi vēlāk, kad strādāsit mazāk. Pasīvos ienākumus ir viegli salīdzināt ar aizkavēto atalgojumu, jeb no angļu valodas “Delayed Gratification”. Būtībā abi koncepti ir vienādi, jo abos ir nepieciešams veikt darbību tagad un saņemt atalgojumu vēlāk. Tas nozīmē, ka ir iespējams izveidot konkrētu sistēmu, lai pēc tās izveides, naudas ieguve būtu automatizēta un vairs nebūtu šai nodarbei jāveltī tik daudz laika. Un ja vēl nepamanījāt, tad pasīvie ienākumi ir pilnīgi pretēji Kredītiem, jo šeit nevis jums ir jāmaksā procenti, bet procenti krājas vai tiek maksāti jums (naudas ieguldījumi ir viens no pasīvajiem ienākumiem).

Pēc iespējas biežāk izmanto skaidru naudu

Ja vēlaties samazināt savu tēriņu apjomu tad ieteiktu pēc iespējas vairāk izmantot tieši skaidru naudu, jo, kad tiek maksāts ar kredītkarti, tad šī naudas apmaiņa starp jums un pārdevēju notiek virtuāli un jūs neiegūsit tās pašas emocijas, kā tas būtu atbrīvojoties no skaidras naudas. Bieži vien, ja kāds pirkums tiek veikts skaidrā naudā, tad iestājas vainas sajūta un tiek apdomāts, vai tiešām šis pirkums ir nepieciešams un, vai nav iespējams kādā veidā ietaupīt naudu. Bet, ja visi darījumi notiek ar kredītkarti, tad novelkot kartiņu un ievadot kodu jūs neredzat šo transakciju un darījums paliek bezpersonisks.Bet, ja tomēr vēlaties pēc iespējas vairāk izmantot kredītkartes, tad ieteiktu izmantot banku piedāvātās aplikācijas, un pēc katra pirkuma izveides apskatīties, cik nauda palikusi jūsu bankas kontā. PS: Swedbank ir ļoti laba Android mobilā aplikācija, ar ko iespējams pārskatīt konta atlikumu ar vienu pirksta pieskārienu.

Neizmanto vairākas kredītkartes vai kredītus

Un visbeidzot nonākam arī pie kredītiem un kredītkartēm. Ja esi izvēlējies saņemt aizdevumu, viens no galvenajiem faktoriem, kas jāiegaumē ir neņemt aizdevumus no vairākām iestādēm. Dzīvē ir dažādas situācijas un dažreiz ir nepieciešams saņemt papildus naudas atdevi kredīta formā, tomēr to vajadzētu darīt ar piesardzību un nevajadzētu ņemt kredītus pa labi un pa kreisi. Protams, kredīta procentu likmes un kredītiestādes uzticība arī ir svarīga, tomēr izvēloties aizdevumus vairākās iestādēs, parasti jūs saskaraties ar tādiem riskiem, kā papildus izmaksām transakciju veidā, aizmāršību par maksājumu datumiem un uzņēmumu nesaskaņām. Un galu galā, ja jums būs iespējams tikt pie vairākām kredītkartēm, vai vairākiem ātrajiem interneta kredītiem, tad vilinājums var būt pārāk liels un naudu varat aizņemties pat īsti to nevēloties, tāpēc labāk jau laicīgi uzstādīt sev vadlīnijas, ka drīkst aizņemties tikai no vienas kredītiestādes.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE