Kredītvēstures datubāzes

0

Kredītvēstures datubāzes Latvijā veido gan valsts, gan privātās organizācijas un uzņēmumi. Ikviena no šīm datubāzēm kalpo par informācijas resursu, lai izvērtētu personas kredītvēsturi un maksāšanas disciplīnu, kā arī maksātspēju kredīta piešķiršanas akceptēšanai. Šīs datubāzes ir pieejamas un tās izmanto kā banku sektora, tā arī nebanku sektora kreditori. Arī ikvienam no mums ir iespēja uzzināt savu kredītvēsturi, elektroniski reģistrējoties kādā no kredītvēstures datubāžu turētāju interneta vietnēm vai arī dodoties uz kādu no Latvijas bankas filiālēm jeb Latvijas komercbankām.

Latvijas Bankas kredītu reģistrs ir vienīgais oficiālais Latvijas valsts kredītu reģistrs, kura darbību kopš 2012. gada regulē kredītu reģistra likums, kurā tiek apkopota informācija par privātpersonu un juridisko personu kredītsaistībām, to galvotājiem un kas kalpo par informācijas avotu banku un licenzētajiem nebanku kreditoriem kredīta piešķiršanas lēmuma pieņemšanā. Kredītu reģistrs dibināts 2008. gadā. Šajā reģistrā tiek iekļauti visi parādnieki, kuru parādu summa pārsniedz 140 EUR. Kredītu reģistrā ievietotās informācijas saturu un apjomu nosaka un kontrolē Latvijas Banka. Jāpiemin, ka kredītu reģistrā ievietotajai informācijai ir tikai informatīvs raksturs, tāpēc tā nekādā veidā nepierāda klienta un tā galvotāja saistību, kā arī to pārkāpumu eksistenci.

CreditReform ir Latvijā lielākais un stabilākais parādu piedziņas uzņēmums, kas savā datubāzē, kas tika izveidota 2000. gadā, apkopo informāciju par parādniekiem un to parādu piedziņas procesa stāvokli. CretidReform nodrošina kredītinformācijas un parādu piedziņas pakalpojumus. Latvijā CreditReform uzņēmums ir dibināts 1995. gadā. Uzņēmuma galvenais mērķis visos laikos ir bijis nemainīgs – kreditoru interešu aizstāvība. Banku sektora kredītdevējiem CreditReform dati ir brīvi pieejami, bet nebanku sektora kredītdevējiem tie ir pieejami pēc savstarpējas vienošanās ar CreditReform.

Nebanku sektora uzņēmumi arīdzan veido savas iekšējās datubāzes, kurās tiek apkopoti to klientu kredītvēstures un aktuālo maksājumu dati. Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas jeb LNKA biedriem ir vienota parādnieku datubāze, lai asociācijas biedri varētu ātrāk, ērtāk un korektāk izvērtēt personu pieteikumus. Nebanku sektora kredītdevēji Latvijā ir, piemēram, Ondo.lv, CreditOn.lv, Kredits7, Soho Credit, Credit24, Ferratum, LatCredit, OpenCredit, ViaSMS.lv, MiniCredit, Finanza, kā arī GreenCredit. Iepriekšminētie kredītdevēji izsniedz ātros kredītus, patēriņa kredītus, auto kredītus vai arī piedāvā visus šo kredītu veidus.

Ikviens uzņēmums veido savas iekšējās lietošanas datubāzes, kurās tiek apkopota informācija par to klientiem un parādniekiem, lai nākotnē veiksmīgāk organizētu saistības ar saviem klientiem, izvairoties vai, tieši pretēji, saucot pie atbildības parādniekus, kā arī izskaustu aizdevumus ar sliktu kreditvesturi.

Jāsecina, ka ikvienam par nākotni ir jādomā jau tagadnē, proti, aizņemoties kredītu šodien, ir jāveic laicīga un godprātīga tā atdošana, lai nesabojātu savu kredīta vēsturi, kas nākotnē var sarežģīt vai pat aizliegt atkārtota kredīta aizņemšanos.

Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE