Kredīta procenti, jeb procentu likme

0
Procenti un procentu maksājumi ir jebkura aizdevuma viena no pamatlietām un pirms tu neesi sapratis, kā šie procenti strādā un kā tos aprēķināt, es tev nekādā gadījumā neieteiktu aizņemties naudu, jo pretējā gadījumā tu ātri vien vari iestigt parādu mudžeklī, nespēdams no tā tikt ārā. Procenti parasti ir kā maksājums, ko tu veic par to, ka tev kreditors ļauj izmantot naudu šodien, nevis tev pašam būtu šī nauda jāsakrāj, lai tikai pēc tam to varētu izmantot. Tas būtībā sanāk, ka tu aizņemies no savas nākotnes, bet par šo aizņemšanos tev vēl papildus ir nepieciešams samaksāt nelielu procentu summu katru mēnesi vai katru gadu. Par procentiem mācījušies pamatskolas klasītēs esam mēs visi un zinām, ka 10% nozīmē 1/10 daļa un tas pats par sevi ir ļoti vienkāršs aprēķins. Nu tad lūk, arī kredītiem parasti tiek piemēroti procenti, tikai šeit šie procenti tiek piemēroti par noteiktu periodu. Kā piemēram, īstermiņa jeb ātrajiem kredītiem šie procenti tiek pievienoti katru mēnesi un tāpēc mēneša procentu likme, piemēram, ir 10% apmērā. Bet ilgtermiņa kredītiem procentu likme parasti tiek noteikta GPL, jeb gada procentu likme, kas ir procentu daudzums, ko tev nāksies maksāt gada laikā. Arī šim īstermiņa kredītam pārrēķinot šo mēneša procentu likmi uz gada procentu likmi sanāk, ka tā būs 120% gadā. Protams, ir arī aizdevumi, kuru procentu likmes tiek piemērotas dīvainākiem termiņiem, kā, piemēram, 3 mēnešu likme vai pusgada likme, bet pārsvarā tiek piedāvātas tieši gada procentu likmes, pēc kā tad arī ir iespējams salīdzināt dažādus aizdevumus.

Procentu veidi

Kad tiek rēķināti procenti vēl viena lieta, kas noteikti tev ir jāsaprot ir procentu veids, kur pamatā ir divi procentu veidi, kas ir saliktie procenti un vienkāršie procenti:
  • Saliktie procenti – Saliktie procenti nozīmē to, ka procentu summa tiek rēķināta no visa atlikušā kredīta summas un tāpēc, jo ātrāk tu maksāsi šo aizdevumu jo ātrāk tev saruks šie procentu maksājumi. Šeit būtiski zināt ir to, ka ja tu izlaid kādu kredītu maksājumu tad tev tas tiks pieskaitīts pie kopējās summas un procenti atkal tiks rēķināti no tās summas, tāpēc ja tev ir salikto procentu aizdevums, tad esi ļoti uzmanīgs un centies vienmēr nomaksāt visus minimālos maksājumus.
  • Vienkāršie procenti – Vienkāršajos procentos procentu summa tiek rēķināta no atlikušās kredīta pamatsummas, un netiek uzkrāta lielāka summa, ja tu kādu reizi nenomaksā šos procentus. Tas nozīmē, ka ja tu vienu mēnesi izlaidīsi kredīta maksājumu tu būsi parādā vairāk, bet tev nākamā mēneša procenti tiks rēķināti tikai no pamatsummas nevis jau atkal no uzkrātajiem procentiem.

Procentu lielumi

Kredīti ir ļoti daudz un dažādi un parasti procentu amplitūda ir no 2% gadā līdz pat 200% gadā, kur 2% būtu iespējami tikai ļoti drošiem kredītiem, kā hipotēkām, bet 200% parasti tiek pievienoti tikai ļoti riskantiem pakalpojumiem, kā ātrie kredīti. Kredītkartēm, piemēram, šīs procentu likmes ir aptuveni 15% līdz 20% gadā, bet patēriņa kredītiem zem 10% gadā. Auto kredītu procentu likmes svārstās no 10% līdz 50% bet līzinga procentu likmes arī ir no 10% līdz 20% apmērā. Protams, ir iespējamas arī likmes kas ir vairākos simtos Eiro, bet tādas parasti netiek piemērotas un ja arī tiek, tad kredītiem, kuru atmaksas termiņš ir mazāks par mēnesi.

0% likme?

0% likme, jeb tā saucamais bezprocentu kredīts ir aizdevuma veids, kurā tev nav jāmaksā procenti par šī kredīta izmantošanu. Šādas bezprocentu kredītu akcijas ir redzētas ātrajiem kredītiem un līzingam, bet ilgtermiņa kredīti bez procentiem nav izdevīgi kreditoriem, tāpēc arī šādi pakalpojumi nepastāv un vienīgais, kā tu to vari saņemt ir iegūstot šādu kredīta summu no kāda drauga vai paziņas, kurš tev neprasīs procentus.

No kreditora puses

Skatoties no kreditora puses šie procenti ir kā nodrošinājums, ka kreditors nopelnīs no saviem klientiem un skatoties pat vēl tālāk redzams, ka kreditori uzņemas lielu risku šādi aizdodot naudu un tāpēc, ka ne visi debitori atdod naudu laikā, tad šādas kredītu procentu summas nodrošina kreditorus pret šo risku.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE