Kas ir slikta kredītvēsture?

1

Pieaugot kreditoru un debitoru izsniegto kredītu skaitam, aizvien aktualizējas arī sliktas kredītvēstures problēmas. Kredītvēsturi veido visas darbības, kas saistītas ar kredītiem, tātad gan to ņemšana, gan to atdošana, kā arī tas, kam ideālas kredītvēstures gadījumā nevajadzētu būt, proti, kredīta maksājumu kavēšana vai pat to neatdošana. Kā var noprast, negatīva kredītvēsture veidojas tieši parādu, kredīta maksājumu kavējumu vai to neatdošanas rezultātā.

Sliktas kredītvēstures faktiskais trūkums ir kredīta atkārtotas saņemšanas iespējamības samazināšanās, proti, jo sliktāka ir jūsu kredītvēsture(ja jūs esat ierakstīts kredītu reģistrā), jo mazāka iespēja, ka kredītdevējs, it īpaši banku sektora kredītdevējs jums piešķirs kredītu, lai izvairītos no riska, ka jūs, balstoties uz jūsu kredītvēstures pieredzi, aizdevumu atdosit nelaikā vai neatdosit vispār, tādējādi negatīvi ietekmējot kredītdevēja darbību.

Kredītvēsture var būt sabojāta vairākās pakāpēs, piemēram, jūsu kredītvēsture var būt tikusi sabojāta jau pirms vairākiem gadiem, piemēram, nokavējot pāris kredīta maksājumus, taču, tā kā kredītu reģistra dati netiek dzēsti, jūsu kredītvēsture arī šodien tiks uzskatīta par sliktu. Šajā gadījumā jums, visticamāk, nebūs sarežģījumi iegūt atkārtotu kredītu, jo kredītdevēji tic, ka cilvēki gadu gaitā ir spējīgi mainīties un mācīties no savām kļūdām. Bet gadījumā, ja jūsu kredītvēsture ir tikusi sabojāta tikai pirms gada vai mazliet ilgāk, jums ir lielākas cerības, ka kredīts jums tiks piešķirts, jo kredītdevēji visbiežāk pārbauda kredītvēsturi tikai pēdējā gada laikā. Tomēr atsevišķos gadījumos kredītdevēji pārbauda kredītvēsturi arī par gadu senākos periodos, tāpēc, ja jūsu kredītvēsture būs bijusi slikta arī senāk, visticamāk, kredīts jums netiks piešķirts. Vismazākās cerības iegūt krediti ar sliktu vesturi jums ir tajā gadījumā, ja jums, vēršoties pie kredītdevēja, vēl joprojām ir neveikti kredīta maksājumi. Šajā situācijā jūs atrodaties augstākajā riska grupā, tāpēc ir maz ticams, ka kāds jums piešķirs vēl vienu kredītu, ja jūsu, nesen sabojātā, kredītvēsture liecina par to, ka jūs esat maksātnespējīgs.

Ja jums ir negatīva kredītvēsture, bet jūs tomēr vēlaties saņemt atkārtotu aizdevumu, visvieglāk tas būs izdarāms, ja ņemsit kredītu ar galvotāju, kas galvos, ka jūs būsit spējīgs atmaksāt aizdevumu, vai ja ņemsit kredītu pret kādu ķīlu, piemēram, auto, kas būs tā saucamais auto kredīts. Ja jums tomēr nav ne ķīlas, ne galvotāja, varat mēģināt iegūt kredītu, godprātīgi iesniedzot kreditoram dokumentētus pierādījumus, ka esat spējīgs atmaksāt aizdevumu, piemēram, bankas izrakstus par jūsu ienākumiem, izziņu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras par jūsu nodarbinātību, izziņu no Valsts ieņēmumu dienesta vai jūsu aktuālās darba vietas, kā arī citus dokumentus, ko vien jums kreditors pieprasīs.

Jāatzīst, ka nebanku sektora kredītdevēji sliktu kredītvēsturi vērtē mazliet pielaidīgāk nekā banku sektora kredītdevēji, tāpēc, iespējams, aizdevumu jūs varēsit iegūt tieši pie nebanku kreditoriem.

Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

1 komentārs

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE