Kā iekrāt naudu?

0
Naudas krāšanaNaudas krāšana, ir viena no pamata darbībām, kas jāizpilda, ja vēlaties sasniegt savu finansiālo neatkarību, jo ar iekrātiem līdzekļiem ir iespējams tālāk veidot pasīvos vai aktīvos ienākumu avotus un tā teikt “audzēt” šos līdzekļus. Lielākā daļa cilvēku mūsdienās strādā tikai algotu darbu un dzīvo no algas līdz algai, bet šādi nav iespējams izbaudīt brīvību ko sniedz nauda. Katram no mums dienā ir tikai 24 stundas laika, un tas, ko mēs ar šo laiku darām tad arī noteiks, cik daudz naudas mēs nopelnīsim. Protams, var teikt, ka ne visiem dzīves sākuma apstākļi ir vienādi un cits piedzims bagātā ģimenē, bet cits savukārt kādā nabadzīgā ģimenē, bet tas būtībā nemaina kopējo situāciju, jo pasaulē taču ir ļoti daudz cilvēki, kas ir pārkāpuši pāri savai nabadzībai un ieguvuši finansiālo neatkarību. Mūsdienās sabiedrības standarti ir tendēti uz līdzekļu palielināšanu ar kredītu jeb naudas aizņēmumu palīdzību, bet šādā veidā nav iespējams audzēt šos līdzekļus, jo, tieši pretēji, ņemot kredītu, jums par šo naudu būs jāmaksā procentu maksājumi no saviem nākotnes ienākumiem. Bet, lai varētu iegādāties sev nepieciešamās preces bez kredītu palīdzības ir jāprot iekrāt naudu no pašreiz pieejamajiem līdzekļiem, lai tā būtu pieejama nākotnes situācijās, kad tā būs vajadzīga. Iedomājieties, ja jums būtu izveidots rezerves fonds, jeb fonds neparedzētajiem tēriņiem, tad, ja notiktu kāda situācija, kurā pēkšņi vajadzētu papildus naudu, jums nebūtu jāņem kredīts, bet jūs varētu izmantot šos iekrātos līdzekļus. Un tieši tāpēc šodien es došu jums dažus padomus par to, kā vislabāk iekrāt naudu, un kā to darīt pēc iespējas vieglāk un, lai tas neietekmētu jūsu patreizējo dzīves stāvokli.

1. Solis – Tieciet vaļā no Kredītiem!

Kad runājam par naudas iekrāšanu vispirms ir jāsaprot, ka nav jēgas iekrāt naudu, ja jums ir neatmaksāti kredīti, jo kredītu procenti tikai aug un tas nozīmē, ka katru mēnesi jūs zaudējat naudu tikai dēļ tā, ka jums ir neatmaksāti kredīti. Ja jūs esat ņēmuši ātro kredītu 1000 E apmērā, kura mēneša procentu likme ir 10%, tad katru mēnesi no vēl neatmaksātās summas tiks pieskaitīti procentu maksājumi. Tas nozīmē, ja, piemēram, trešajā mēnesī jūs esat atmaksājuši 300 no 1000 Eiro, tad tik un tā jums vēl tiks piestādīti 70E procentu maksājumi jo 10% no 700 Eiro un jums būs jāatmaksā nevis vairs tikai tie 700 Eiro bet gan jau 770 Eiro. Vienīgā situācija, kurā būtu izdevīgāk iekrāt naudu nekā atmaksāt kredītu ir, ja jūs spējat no šīs naudas saņemt lielāku procentuālo atdevi, nekā jūs zaudējat kredītā. Tas būtu situācijā, ja, piemēram, jums ir hipotekārais kredīts ar 3% gada likmi, bet jūs varat iegūt 5% procentu ieguvumu no savas iekrātās naudas. Šinī gadījumā, jūsu 5% ir vairāk, nekā 3%, kas būtu jāmaksā kredītā, tāpēc būtu izdevīgāk uzkrāt naudu nekā atmaksāt kredītu.

2. Solis – Veiciet savu finanšu pilnīgu apskatu.

Nākamais solis pēc tam, kad jūs būsit tikuši vaļā no visiem aizdevumiem ir veikt savu finanšu pilnīgu apskatu un saprast, tieši cik daudz naudas jūs nopelnāt katru mēnesi, un cik lieli ir jūsu tēriņi, lai būtu iespējams analizēt, vai jūs dzīvojat pāri saviem ienākumiem vai tieši otrādāk zem saviem ienākumiem. Ja pēc apreiķinu veikšanas jūs saprotat, ka ar patreizējiem ienākumiem jums nav iespējams nosegt visus savus tēriņus, tad jums ir jāizvēlas vai palielināt savus ienākumus vai arī samazināt izdevumus, vai vēl labāk – darīt abus! Budžeta veidošana pati par sevi ir vesela māksla un katrs to dara mazliet savādāk, tomēr vislabāk ir iedalīt visus savus tēriņus kategorijās (Pārtika, Izpriecas, Auto, Komunālie maksājumi utt) un tad jūs redzēsiet, kur un kā aiziet jūsu nauda, un kuras kategorijas ir iespējams uzlabot, bet kuras varbūt ir iespējams atlikt uz laiku, kamēr vēlaties iekrāt.

3. Solis – Izvirziet konkrētus mērķus.

Kā jau minēju iepriekšējā rakstā par Naudas padomiem tad viens no galvenajiem nosacījumiem, kad vēlaties iekrāt naudu ir izveidot konkrētu mērķi, cik daudz un cik ilgā laikā jūs vēlaties sakrāt. Parasti mērķu uzstādīšana noved pie labākiem rezultātiem, jo situācijās, kad ir grūti atlikt iepriekš noteikto summu, sevi motivēt it vieglāk, kad jums ir konkrēts mērķis un redzams progress šī mērķa sasniegšanai. Mērķi var būt dažādi, sākot no maziem mērķiem iekrāt 100 Eiro neparedzētiem tēriņiem vai arī 1000 Eiro rezerves fondu līdz lielākiem mērķiem, kā 10000 Eiro jaunas automašīnas iegādei vai 20000 Eiro dzīvokļa iegādei. Mērķim ir jābūt pietiekoši lielam, lai tas būtu aizraujošs un tajā pat laikā tam ir jābūt arī izpildāmam, jo pārāk lielu mērķu uzstādīšana nenovedīs pie nekā laba, ja jūs nejutīsit, ka šis mērķis ir sasniedzams.

4. Solis – Izveidojiet plānu

Nākamais solis pēc mērķu izvirzīšanas ir plāna izveidošana. Ja jūs esat nosprauduši konkrētus mērķus, tad mērķu sasniegšanai ir nepieciešams izveidot konkrētu plānu, pie kura pieturēties. Plāni mēdz būt dažādi un atkarībā no tā, kāds mērķis jums ir uzstādīts šie plāni arī atšķirsies. Plānu veidošanā centieties tos sadalīt pēc iespējas mazākus un saprotamākus, jo norāde “Pārskaitīt 10% no ienākumiem krājkontā” ir daudz vieglāk saprotams, nekā sakrāt 100 Eiro mēnesī. Plāna izstrādāšanā ņemiet vērā iepriekš veikto finanšu analīzi un neuzstādiet neizpildāmus plānus, jo labs plāns ir tāds plāns, kas patiešām arī tiks izpildīts. Parasti, ja jūs šādas darbības darāt pirmo reizi, ir labi, ja uzstādiet ļoti mazus maksājumus, ko jūs patiešām 100% izpildīsit. Pat 10 E mēnesī nebūs par maz, jo visticamāk pēc pāris mēnešiem, kad šis jau būs iestrādājies, kā ieradums jūs varēsit sākt palielināt uzkrātās summas.

5. Solis – Izveidojiet ieradumus

Ja jūs esat nosprauduši mērķi katru mēnesi sakrāt 50 Eiro un šo naudu pārskaitīt uz krājkontu, tad vislabāk būtu bankas kontā izveidot definēto maksājumu, kas automātiski jūsu algas-dienā noņems no konta šos 50 Eiro un jūs nemaz neredzēsit šo naudu. Būtībā, vienmēr ir jāatceras, ka mēs, cilvēki, esam diezgan nepastāvīgi un pat, ja tiek izveidots mērķis un plāns, ja mums šinī mēnesī būs slikts garastāvoklis vai kādi neparedzēti izdevumi, tad no šīs naudas iekrāšanas atteikties ir diezgan vienkārši. Tieši tāpēc ir jāveido rituāli, jeb ieradumi kas iestrādāsies automātiski un kuru izpilde vienmēr notiks korekti, lai tad būtu iespējams sasniegt savus nospraustos mērķus. Ieradumu izveide nav vienkāršs process un, ja gribam izveidot ilgstošus un paliekošus ieradumus, tad ir nepieciešams sākt maziem darbiem, ko izdarīt būs viegli un tas neprasīs daudz gribasspēka. Tātad, kad domājiet, kā labāk iekrāt naudu, atcerieties, ka vislabāk ir izveidot mazus ieradumus, kas pēctam augs gluži, kā sēklas, kas ir iesētas zemē vēlāk pārvēršas par augiem, kas ražo augļus.

6. Solis – Pacietība

Visbeidzot, kad visi iepriekš minētie soļi būs izpildīti jums ir jāapbruņojas ar pacietību, jo iekrājumu veidošana un sevis ierobežošana nav vienkāršs process un tas prasa laiku, lai nostabilizētos. Pašā sākumā, kad jums būs jāveic pirmie maksājumi sava izveidotā plāna īstenošanai, tas liksies jocīgi un grūti, bet, ticiet man, vēlāk paliks aizvien vieglāk un vieglāk. Man personīgi parasti palīdz doma par to, ka, ja iekrājumu izveidošanas vietā es būtu izvēlējies kredītu, man šie mēneša maksājumi tik un tā būtu jāveic, bet krājot naudu, es neko nezaudēju un tāpēc nevajadzētu pievilt savus uzstādītos mērķus. Ja mēs padomājam par to, cik slikti jūtamies, kad mēs esam apsolījuši kādam citam izdarīt kādu konkrētu lietu un nevaram to izdarīt, tad kāpēc mēs nejūtamies slikti, kad esam apsolījuši kaut ko sev un neturam doto vārdu? Šī tad arī ir lielākā problēma, kas ir jāatrisina, jo ir jāsaprot, ka uzstādītais mērķis ir jāpilda, un tieši tāpat, kā citam apsolītas lietas vienmēr tiek izdarītas, tā arī sev apsolītos mērķus ir jāpiepilda!

7. Solis – Neapstājieties pie pirmā mērķa sasniegšanas

Kad jums izdosies sasniegt savu pirmo uzstādīto mērķi, tad noteikti nevajadzētu pie tā apstāties un uzstādīt nākamo mērķi mazliet augstāk, lai notiktu progress un sevis pilnveidošana. Ja jūsu pirmais mērķis bija sakrāt 1000 Eiro rezerves fondam, tad pēc šī mērķa sasniegšanas ieteiktu uzstādīt mazliet lielāku mērķi, kā piemēram 1500 Eiro iekrāšana Sava uzņēmuma pamata kapitālam vai arī kādam citam jums svarīgam mērķim. Galvenais šeit ir sabalansēt mērķus, kas ir izpriecas un tos, kas ir saistīti ar biznesu un naudu, jo ieguldot naudu akcijās vai citādā veidā iesaistoties pasīvo ienākumu gūšanā ir iespējams šo naudu audzēt un galu galā iegūt lielāku atdevi. Ceru, ka šie 7 soļi ļaus jums veidot ilgtermiņa iekrājumus un vairāk paļauties uz saviem iekrātajiem līdzekļiem nevis ņemt kredītus, kurus vajadzētu izmantot tikai ārkārtas situācijās.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE