8 neērtas finanšu situācijas

0

Jau runāt par naudu nereti ir neērti, bet ir vēl arī citas neērtas situācijas, kas ir saistītas ar naudu. Gan arī jums ir nācies piedzīvot kādu vai pat kādas no tām, tāpēc, lasot turpinājumā uzskaitītās situācijas, jūs, iespējams, kādā no tām atpazīsit arī sevi. Lai nenāktos piedzīvot tādas situācijas vai lai, gadoties tādām situācijām, izkļūtu no tām sveikā, esam aprakstījuši arī elementāras rīcības plānu.

1. Jūs pirmo reizi lūdzat algas paaugstinājumu

Skaidrs, ka nekad nav viegli lūgt algas paaugstinājumu, bet pirmā reize vienmēr ir īpaši neērta. Gadās, ka šī saruna vainagojas ar panākumiem, bet gadās arī tā, ka algas pielikums netiek piešķirts, un neērtā sajūta, ka esat uzdrošinājušies kaut ko tādu jautāt, saglabājas vēl mēnešiem ilgi, Sagatavošanās tam un priekšnieka “noķeršana” īstajā laikā var šo situāciju mazliet atvieglot un padarīt nedaudz cerīgāku. Šādām sarunām nekad neizvēlieties pirmdienu, kas ir nedēļas darbīgākā un aizņemtākā diena. Vislabāk runāt par to, veiksmīgi noslēdzoties kādam projektam.

2. Jūsu norēķinu karte ir bloķēta vai tajā nepietiek līdzekļu

Kad jums paziņo, ka jūsu karte ir nobloķēta vai tajā nepietiek līdzekļu, lai samaksātu, iestājas neliela panika. Vēl lielāka panika un neērtuma sajūta pārņem, kad aiz jums stāv vairāku cilvēku rinda un pārmetošu uz jums skatās, jo kavējat to laiku. Ir labi, ja jums ir līdzi arī citas kartes vai vismaz skaidra nauda, bet, ja nav ne viena, ne otra, ir vēl neērtāk, jo jums jādodas prom gan bez naudas, gan bez pirkuma. Arī tas, ka apkārtējie dzird, ka jūsu karte ir nobloķēta vai tajā nav naudas, ir nepatīkami, jo tie noteikti domā, ka jūs esat kaut ko noziedzies. Lai tā negadītos ārvalstīs, pirms ceļojuma informējiet par to savu banku. Tāpat nekad nenāk par ļaunu nodrošināties ar vēl vienu maksājumu karti un kādu skaidras naudas summu.

3. Jūs esat aizmirsuši savu maku

Ja jūs konstatējat, ka esat aizmirsuši savu maku vien pāris minūšu brauciena attālumā no mājas, jums ir paveicies. Lielākā nelaime ir tā, ka mēs varam nepamanīt, ka mums nav maka, līdz mums to vajag. Ko darīt šādā situācijā? Jūs varat atstāt kaut ko ķīlā, piemēram, savu mobilo telefonu, un aizbraukt pēc maka. Tāpat varat sazināties ar kādu radinieku vai draugu, kas netālu dzīvo, lai tas ierodas un samaksā jūsu vietā. Ja neviens no šiem ieteikumiem jūsu situācijai neder, aizņemieties ātro kredītu, ko mūsdienās iespējams aizņemties, izmantojot internetu viedtālrunī vai pat SMS opciju.

4. Jūs nezināt, kurš maksās

Jūs esat randiņā, un viesmīlis nes rēķinu, bet jūs nezināt, kurš par to samaksās. Labākajā gadījumā jūs abi pasniedzaties pēc rēķina, bet sliktākajā gadījumā neviens no jums uz to nereaģē, un tas ir ļoti neveikls brīdis. Kuram vajadzētu maksāt pirmajā randiņā? Kā rāda statistika, vairākumā gadījumu maksā vīrietis, bet šis fakts neatrisina radušos situāciju. To, kuram vajadzētu apmaksāt rēķinu, nosaka daudz un dažādi faktori, tādēļ tik nelielā laikā sprīdī to nav tik vienkārši saprast. Lai vai kā, lai pārtrauktu šo neveiklo brīdi, piesakieties jūs apmaksāt rēķinu, it īpaši tad, ja jūs esat bijuši randiņa iniciatori. Bet, ja tajā brīdī piesakās arī otrs, vienkārši pasakieties par to un jūtieties atviegloti.

5. Jūsu pirmā nopietnā saruna par finansēm ar otru pusīti

Uzsākot kopdzīvi, bet it īpaši kopdzīvi pēc kāzām, jums nāksies runāt ar otru pusīti par dažādiem būtiskiem finanšu jautājumiem. Kā jūs maksāsit rēķinus? Vai visus maksājumus dalīsit uz pusēm? Kurš būs galvenais naudas pelnītājs? Vai jautāsit otra domas pirms liela pirkuma veikšanas? Kādi ir jūsu abu nākotnes plāni un mērķi? Protams, laika gaitā šie jautājumi un sarunas kļūst par pašsaprotamiem, bet pirmā reize var būt neveikla un satraucoša, jo jūs nezināt, kādas atbildes sagaidīsit. Kā rāda pieredze un pētījumi, pāri, kas sarunājas par naudu, daudz retāk šķiras un tiem ir daudz lielāki kopējie aktīvi.

6. Izdevumu sadalīšana jūsu istabas biedru starpā

Iespējams, jūsu istabas biedri ir godīgi un tie paši protas samaksāt savu daļu, bet tik pat labi tie var būt arī citādās domās nekā jūs. Iespējams, jūs esat ieraduši apmaksāt rēķinus, tiklīdz tie pienāk, bet jūsu istabas biedriem ir paradums kavēt rēķinu apmaksu. Kā risināt šos jautājumus ar saviem istabas biedriem? Ir ieteicams izrunāt, kā arī rakstiski piefiksēt, visus šos jautājums vēl pirms jūs dalāt telpu ar kādu. Nav obligāti slēgt formālu līgumu – pietiek ar rakstisku pierādījumu, ka viss ir izrunāts un ka visam ir piekrists. Lai izvairītos no strīdiem par to, kurš patērē vairāk ūdens vai kuram ir lielāka istaba, visus izdevumus daliet uz pusēm vai uz citām daļām, atkarībā no jūsu istabas biedru skaita.

7. Jūs lūdzat saviem vecākiem finansiālu palīdzību

Dzīvē var gadīties notikumi, pēc kuriem jūs esat spiesti lūgt saviem vecākiem finansiālu palīdzību. Tas var būt diezgan neērti, it īpaši, ja jums ir vairāk kā 30 gadu un jūs jau esat uzsākuši patstāvīgu dzīvi. Pirms lūdzat palīdzību, sagatavojiet plānu, kā jūs aizdoto naudu atgriezīsit vai kā jūs atmaksāsit par to, ka kādu laiku padzīvosit vecāku mājās. Vecākiem ir jāzina, ka atzīstat savu kļūdu, bet tiem ir jāzina arī tas, ka jums ir rīcības plāns, lai to izlabotu. Sniedziet vecākiem skaidru redzējumu par to, cik ilgi jums būs nepieciešama palīdzība un kad un kādā veidā jūs par to atlīdzināsit.

8. Jūs kādam aizdodat naudu

Nekad nav patīkami kādam aizdot naudu, bet it īpaši nepatīkami ir aizdot naudu saviem tuviniekiem vai draugiem, jo tādā veidā jūs apdraudat savstarpējās attiecības Par laimi, ir veidi, kā to izdarīt vienkāršāk un patīkamāk. Ja jums ir kāds draugs, uz kuru nevar paļauties un kurš, visticamāk, jums nekad aizdoto naudu neatgriezīs, aizdodiet tikai nelielu naudas summu. Ja jūsu draugam kaut kad būs nepieciešama lielāka naudas summa, tas, visticamāk, lūgs to kādam citam, jo jau ir jums parādā naudu. Kā rāda pieredze, šāda rīcība ir kā apdrošināšana, kas var pasargāt jūs no naudas aizdošanas. Vēl viena iespēja ir likt draugam saprast, ka jūsu aizdevums ir investīcija, par kuru jūs vēlaties saņemt arī procentus vai ķīlu. Tiem, kas aizņemas naudu no tuviniekiem vai draugiem, ir jāsaprot, ka kredīts ir biznesa jautājums, nevis personīgas dabas jautājums, tāpēc emocijām tajā nav vietas.

Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE