Tehnoloģiju labās un sliktās puses

0
  Tehnoloģijas ir spējuša cilvēkus izvest no nabadzības, bada un no nepieciešamības nepārtraukti medīt sev pārtiku, un atļāvušas veidot dažādas automatizētas sistēmas, kas mums ļauj darīt darbus daudz efektīvāk tajā pašā laikā samazinot to cenu un pilnveidojot mūsu dzīvi. Ja salīdzinām cilvēku dzīvi agrākos laikos ar mūsdienām, tad redzams, ka agrāk nebija tik liels ēdiena pārpalikums, un daudz lielākai daļai cilvēces bija jādarbojas pie ēdiena ražošanas medījot, stādot vai kā savādāk ievācot ēdienu. Mēs, cilvēki, esam ļoti labi iemanījušies samazināt nepieciešamo darba apjomu dažādos darbos, un lielos vilcienos tas ir tāpēc, ka mēs esam spējuši izveidot dažādas tehnoloģijas sākot no industriālās revolūcijas līdz mūsdienu datoriem. Bet vai visas šīs tehnoloģijas ir pietiekoši labas, un kādas ir to sliktās puses? Šodien apskatīsim modernās tehnoloģiju sabiedrības dažus aspektus, un kā tie ir spējuši palīdzēt bet tajā pašā laikā arī sabojāt cilvēku dzīves.

Kredīti internetā

Naudas aizdevumu izgudrošana pati par sevi ir revolucionārs solis, jo gan naudas aizdevējam, gan saņēmējam ar šādu darījumu paveras daudz jaunas iespējas, bet pēdējo gadu laikā, kad tehnoloģijas ir padarījušas naudas aizņēmumu pieteikšanu tik vienkāršu, ka to var izdarīt ikkatrs no mājām, tad tas ir radījis arī daudz problēmu. Protams, cilvēkiem, kam tas tiešām ir nepieciešams, ātrie interneta kredīti ir noderīgi, jo tos ir ļoti viegli iegūt un tie tiks ieskaitīti tavā kontā dažu minūšu laikā, tomēr šī vieglā nauda ir spējusi daudziem, kuriem nav tik daudz gribasspēka sabojāt dzīvi, jo dažu sliktu lēmumu iespaidā ir paņemti kredīti, ko pēc tam lielo procentu dēļ nav iespējams atmaksāt. Var jau teikt, ka tie cilvēki paši ir vainīgi, ka nespēj rīkoties ar finansēm un domāt tā teikt ar “galvu”, bet noteikti, ka ir jāpadomā arī par to, kā šī vieglā kredītu pieeja ir iespaidojusi viņu lēmumus. Vienmēr jaunām tehnoloģijām ir labās un sliktās puses un tieši tā tas ir arī ar šiem īstermiņa kredītiem.

Naudas tērēšanas paradumi

Arī par naudas tērēšanu mēs varam runāt labā un sliktā iespaidā. Tādas tehnoloģijas, kā interneta maksājumi un kredītkartes mums ļauj norēķināties par pirkumiem un pakalpojumiem bez skaidras naudas izmantošanas, un tas noteikti, ka ir liels sasniegums. Iedomājieties, kā pirms 100 gadiem cilvēkiem liktos tas, ka tu vari mājās sēžot pasūtīt preci un nākamajā dienā tā jau tiks piegādāta pie tavām durvīm? Bet šai tehnoloģijai atkal ir arī sliktās puses, jo tad, kad tu naudu neredzi un nevari to aptaustīt, tad to ir daudz vieglāk iztērēt un tev neradīsies sirdsapziņas pārmetumi par to, vai tiešām naudu vajadzēja vai nevajadzēja tērēt. Viegli pirkumi internetā un brīvi pieejamie bezprocentu kredīti cilvēkiem ļauj saņemt preces ko viņiem tā īsti nemaz nevajag un tādā veidā iesaistīties parādsaistībās vai iztērēt sūri grūti pelnīto naudu.

Tehnoloģiju cenas

Arī par pašām tehnoloģijām, kas mums atnes visus šos labumus var runāt gan labi, gan slikti. Protams, datori, internets un mobilie telefoni ļauj darīt miljoniem neiedomājamu lietu, tomēr visas šīs ierīces dārgi maksā, un tie, kuriem nav pietiekoši līdzekļi, lai tās iegādātos nespēj sekot līdzi laikam un jūtas izolēti no kopējās sabiedrības. Protams, tie, kuriem naudas ir vairāk var pirkt visas šīs tehnoloģijas, un izbaudīt visus šos labumus, ko tās sniedz, bet jādomā ir arī par zemākās klases cilvēkiem un to, ka viņiem šīs lielās ierīču un interneta pieslēgumu cenas liekas pārāk lielas, tāpēc tie nevar tik viegli pieslēgties internetam un izbaudīt visus tā piedāvātos labumus.

Mediji un propaganda

Arī Interneta un digitālie mediji, kas pēdējo gadu laikā ir palikuši aizvien populārāki ir spējuši nest gan labumu gan ļaunumu. Pašlaik mēs spējam dažu minūšu laikā uzzināt par visiem ievērojamākajiem notikumiem, kas notiek pasaulē, un uzzināt visu gandrīz momentāni, bet tā kā mediji parasti ir dažu cilvēku pakļautībā, tad šie stāsti var tikt iegrozīti tieši tā, kā viņi to vēlas, un var radīt tā saukto propagandu. Sociālie tīkli un demokratizēti ziņu portāli noteikti, ka ir labas lietas, tomēr to kvalitāte nav tik augsta, kā lielajiem ziņu portāliem un tāpēc tie nespēj konkurēt, savukārt lielie ziņu portāli var rādīt tās ziņas, ko tie vēlas, un kādu viņiem neaktuālu lietu vienkārši izlaist un neievietot savā ziņu portālā.

Automatizācija

Un visbeidzot nonākam arī pie automatizācijas, kas ir šī gadsimta lielākā inovācija, jo pašlaik lēnām, bet noteikti lielākā daļa darbu, kas ir atkārtojoši tiks automatizēti un cilvēkiem tie vairs nebūs jādara. Ir kāds ļoti labs teiciens, ka “visi darbi, kas ir mērāmi ar produktivitāti ir domāti robotiem”, un sava patiesība jau tur ir, jo tiklīdz, kā cilvēkam ir jādara vairākas reizes viens un tas pats, tā viņam zūd interese un noteikti, ka šādus darbus var automatizēt ar robotu un datoru palīdzību. Mēs pašlaik esam tikai šīs automatizācijas revolūcijas sākumā un tuvāko 10 līdz 20 gadu laikā tādas industrijas, kā kravu pārvadājumi, rūpniecība un ražošana tiks pilnībā automatizētas, un parasto strādnieku vietā uzņēmēji sāks aizvien vairāk izmantot tieši robotus un datorus, kas izpildīs visus darbus perfekti bez liekām kļūdām , bez saslimšanas un citiem cilvēku niķiem. Pašlaik varbūt nemaz neliekas, ka šīs industrijas visas tiks automatizētas, bet paskatoties uz tehnoloģiju straujo attīstību, tas ir skaidri un gaiši redzams! No vienas puses, cilvēkiem vairs nevajadzēs darīt tādus darbus, kur tie netiek izglītoti, bet no otras puses, viņiem vairs nebūs darba un iztika būs jāmeklē kaut kā savādāk, kas radīt milzum daudz problēmu! Ceru ka šis raksts lika jums padomāt par tehnoloģiju iespaidu uz mūsu sabiedrību, un arī nākotnē, pirms uzsākat lietot kādu jaunu rīku, padomāsit gan par tā labajām gan sliktajām pusēm.  
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE