Personīgo finanšu plānošana

0

Personīgo finanšu plānošanu vajadzētu veikt ikvienai personai, kura vēlas pārvaldīt savu budžetu, lai uzlabotu labklājību, veiktu pārdomātus uzkrājumus un būtu sagatavoti neplānotiem izdevumiem. Budžeta pārvaldīšana nozīmē savu ienākumu un izdevumu apmēru apzināšanos un to ieplānošanu nākotnei. Uzkrājumu veikšana nodrošinās finansiālo stabilitāti brīžos, kad būs jāveic neplānoti izdevumi – nelaimes gadījumi, kredīti bez darba vietas ar negatīvu kredītvēsturi, lieli pirkumi u.c.

Ko iesākt, kad esat apdomājis un gatavs sākt mainīt savus finanšu ieradumus?

Jāveic pārdomāta finanšu plānošana. Savu finanšu plānošanu varat iedalīt 3 posmos: 1. Plānošana 2. Izdevumu apsekošana 3. Analīze un secinājumi. Tikai izpildot visus šos soļus iespējams pilnvērtīgi un efektīvi izplānot savas finanses.

Pirmā lieta, kas jāveic iecerētajā personīgo finanšu plānošanā ir darba kartības izplānošana un piederumu atrašana. Lai veiktu šo plānošanu ir nepieciešamas pāris lietas:
  • Disciplīna. Finanšu plānošana nav iespējama bez disciplīnas. Jebkāda pamatnoteikumu neievērošana var beigties kā sevis apkrāpšana un lieki robi budžetā. Piemēram, neregulāra čeku nevākšana un uzskaite var krietni sabojāt iecerēto finanšu plānu.
  • Veids kā uzskaitīt. Budžets ir jāapkopo, lai efektīvi to varētu pārredzēt un pēc iespējas ātrāk veikt secinājumus. Daži no veidiem kā to darīt: čeku vākšana, pierakstīšana kladē, datorā vai uz tāfeles (internetā pieejami vairāki tabulu paraugi), ‘’budžeta kalkulators’’, ‘’naudas kontrolieris’’ un citas alternatīvas finanšu uzskaites metodes.

Ar šo lietu palīdzību ir jāgūst priekšstats par saviem ikmēneša regulāriem ienākumiem, obligātiem un citiem izdevumiem.

Plānošana ir tikai procesa sākums. Otrā lieta šajā darbā ir izdevumu apsekošana. Visā plānošanas un arī turpmākajā laika periodā būs jāseko līdzi izdevumiem un tie jāpiefiksē. Piefiksēšana nozīmē visu čeku ievākšanu un to izdevumu pierakstīšanu, kā arī izdevumu uzskaiti par kuriem čekus neizsniedz. Tā ir jāveic katru dienu un mēneša beigās. Šī finanšu plānošanas daļa ir vissvarīgākā un jāveic ļoti rūpīgi, izvairoties no iepriekš minētās sevis apkrāpšanas un datu neprecizitātes. Ik pēc pus gada vai gada būtu ieteicams veikt visu izdevumu pārlūkošanu. Kad ir pagājis kāds laika posms, vari apkopot datus, analizēt tos un veikt secinājumus. Katra mēneša un pusgada beigās tev jāveic iegūtās informācijas analīze, un jāsecina, kas tavās finansēs rada vislielākos zaudējumus un kā tu to varētu mainīt. Pēc šādas analīzes ir iespējams sākt rīkoties un būt pilnīgā pārvaldībā pār savu budžetu, lai personīgajās finansēs būtu kontrolēta naudas plūsma.

Kā efektīvi pārvaldīt savu budžetu?

Zināms, ka mūsu labklājību veido ienākumu un izdevumu starpība. Jebkurš to vēlas palielināt, kas nozīmē, ka mums ir jāpalielina ienākumi vai jāsamazina izdevumi. Ienākumus mēs varam palielināt ar valsts sniegtajām iespējām (sociālie pabalsti u.c.), atrast iespēju piestrādāt vai pelnīt ar savu hobiju, kā arī veidot pelnošus uzkrājumu fondus. Savukārt izdevumus mēs samazinām ar personīgo finanšu plānošanu. Tēriņu struktūras maiņa ir izdevumu samazināšanas pamatā. Kad izdevumi ir uzskaitīti tos vajadzētu sadalīt 2 grupās – regulārie maksājumi un ikdienas tēriņi. Regulārie maksājumi ir tie, kuri mums jāatmaksā katru mēnesi par dažādu preču vai pakalpojumu izmantošanu. Tos iespējams samazināt izvēloties lētāku pakalpojuma sniedzēju. Ikdienišķie tēriņi veido lielāko izdevumu daļu. Tās arīdzan ir visvieglāk maināmās izmaksas, no kurām uzmanību vajadzētu pievērst pārtikas, atpūtas un rēķinu izmaksām. Kad esi uzskaitījis savus izdevumus, tev būtu jāsecina vai tie atbilst tavam dzīves līmenim un prioritātēm. Tas pilnīgi noteikti palīdzēs veikt izmaiņas tavos tēriņos un mazāk naudas atvēlēt precēm vai pakalpojumiem bez kuriem tu vari iztikt un kuri ir lieki tava finanšu plāna mērķa sasniegšanā.

Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE