Lombardi

0

Kas ir lombards?

 • Tā ir kredītiestāde, kas nodarbojas ar īstermiņa kredītu izsniegšanu pret kustamas mantas ķīlu.
 • Komercsabiedrība jeb uzņēmējsabiedrība, kas nodarbojas ar aizdevumu izsniegšanu fiziskām un juridiskām personām pret mantu ieķīlājumu.
 • Definīciju kontekstā jāpiemin, ka mūsdienās, konkurences apstākļos vairāki lombardi piedāvā aizdevumu arī bez ķīlas.

Lombardu vēsture:

 • Vārds “lombards” cēlies no franču valodas vārda “lombard”. Angļu valodā lombards saucas “pawnshop”, vācu valodā – “pfandleihanstalten”, franču valodā “le prêt sur gage”.
 • Lombardu pirmsākumi meklējami jau Senajā Grieķijā un Romā, kā arī Senajā Ķīnā jau pirms 3000 gadu. Protams, tad lombardu darbības modelis nedaudz atšķīrās no mūsdienu modeļa, bet pamata princips ir palicis nemainīgs – tiek izsniegta nauda pret mantas ķīlu.
 • Mūsdienu lombardu pirmsākumi meklējami nedaudz vēlāk – 1462. gadā. Franciskāņu mūks Barnaba no Terni Itālijas pilsētā Perundžā izveidoja iestādi, kurā trūcīgie ļaudis varēja saņemt aizdevumu pret mantisku ķīlu bez procentiem. Šo iestādi nosauca par “Monte di Pietà”, kas nozīmē “Žēlsirdības kalni”. Interesanti, ka šīs iestādes darbojās tieši dažādu pilsētu klosteros.

Kādas ir iespējamās ķīlas jeb kustamās mantas?

 • Katrs lombards nosaka individuāli, kāda veida ķīlas tiek pieņemtas.
 • Populārākās no tām ir: zelta izstrādājumi, zelta lūžņi, sudraba izstrādājumi, juvelierizstrādājumi no dārgmetāla vai to saturoši juvelierizstrādājumi, portatīvie datori, planšetdatori, navigācijas ierīces, datori, mobilie tālruņi, sadzīves tehnika, biroja tehnika, celtniecības instrumenti, DVD atskaņotāji, MP3 atskaņotāji, televizori, videokameras, mājas kinozāles, digitālās fotokameras, velosipēdi, auto, mākslas un antikvāri priekšmeti, citas vērtīgas lietas.

Kādi ir lombardu darbības principi?

 • Aizdevums tiek izsniegts tikai tām personām, kuras ir sasniegušas 18 gadu vecumu.
 • Izsniedzot aizdevumu, lombardi nevērtē klienta kredītvēsturi un maksātspēju, kā arī nejautā, kādam nolūkam aizdevums tiks izlietots. Ja gadījumā klients ir pievīlis aizdevēju lombardā un nav atmaksājis aizdevumu, arī nākamajās reizēs tam netiks atteikts aizdevums, jo galvenais kredīta atmaksas garants ir ķīla. Ļaunākais, kad klientam draud maksātnespējas gadījumā ir mantas zaudēšana.
 • Aizdevuma atmaksas termiņš mēdz būt no viena mēneša līdz par 2 gadiem, turklāt, to par noteiktu samaksu un uz sekojošiem noteikumiem ir iespējams pagarināt. Termiņš atkarīgs no katra lombarda individuālajiem noteikumiem.
 • Aizdevuma summa ir atkarīga no ķīlas vērtības un tās novērtējuma. Kā jau minēts, ir lombardi, kuri nejautā pēc ķīlas, taču tādā gadījumā aizdevums ir mazāks un ierobežotāks ar, iespējams, augstāku procentu likmi.
 • Aizdevuma procentu likme tiek aprēķināta no aizdevuma summas un tiek piemērota katrai kalendārajai aizdevuma dienai. Piemēram, vienas dienas procentu likme ir 0,2%-0,4%, kas gadā sastāda 72%-144%.
 • Aizdevuma atmaksas termiņa kavēšanas gadījumā tiek piemēroti soda procenti jeb līgumsods par katru kavējuma dienu.
 • Pēc aizdevuma atmaksas termiņa beigām, ja klients nav nomaksājis aizdoto summu, ķīlas ņēmējs ir tiesīgs mantu pārdot par brīvi izvēlētu cenu un neziņot par to klientam.
 • Kad aizdevums ir atmaksāts, ieķīlātā manta nonāk atpakaļ klienta īpašumā. Ķīlu var izpirkt arī pirms aizdevuma atmaksas termiņa, samaksājot lombarda noteiktos maksājumus un procentus. Turklāt, viens no lombardu galvenajiem uzdevumiem ir mantas atgriešana klientam.

Populārākie Latvijas lombardi:

“Lombards24.lv”, finanšu grupa “Latvijas lombardi”, “Fresh Cash”, “Vita lombards”, “Zelta sakta”, “E-lats”, “Barona lombards”, ātrā finanšu palīdzība “Avots”, “Dagne”, “E-kredīts”, “Margerds”, “Moda kapitāls” u.c. lombardi.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE