Kredīts, kā atkarība?

0
Atkarība ir viena no vissliktākajām lietām, ar ko iespējams saslimt, jo atkarības parasti ir tās, kas cilvēkus noved līdz pilnīgam nervu sabrukumam un līdz atkarības klīnikām un lai gan cik jocīgi tas neizklausītos, tomēr kredīts un kredītu ņemšana arī ir sava veida atkarība, jo katru reizi, kā tu paņem kredītu tu saņem tūlītēju naudu, un tūlītēju adrenalīna un dopamīna uzplūdumu, jo tev pēkšņi ir brīvi naudas līdzekļi, kurus tu vari tērēt pēc sirds patikas. Un tieši tāpat, kā alkohola vai narkotiku atkarības arī kredītu atkarība parasti noved cilvēkus līdz pašiem sabiedrības apakšējiem slāņiem, jo nauda, lai atmaksātu pirmos kredītus vairs nav, un visa alga, ko cilvēks saņem tam ir jāatdod procentu maksājumos, tāpēc nepieciešams nākamais aizdevums, lai varētu izdzīvot, un šādi šis cikls turpinās līdz dienai, kad vairs nebūs iespējams aizņemties, un tad vienīgā izeja ir privātpersonās bankrots jeb maksātnespējas procesa uzsākšana un savas finansiālās dzīves burtiska sākšana no sākuma. Kredīts vai šis aizņemšanās process pats par sevi jau nav slikts, tāpat, kā pats azartspēļu process jums neko sliktu nenodarīs, tomēr šī sajūta, ka kredītu saņemt ir tik viegli un tas būs jāatdod tikai nākotnē viegli ir pārprast un tā iestrādājas gluži, kā tas ir ar azartspēlēm, kur viens lielāks laimests noved pie ilgstošas atkarības, jo liekas, ka šādiem laimestiem ir jāatkārtojas, ka jums beidzot uzspīdēs veiksme un atgūsit visus savus zaudētos ienākumus. Tieši tāpat, kā azartspēļu industrija pelna uz cilvēku atkarību, var teikt, ka arī kredītu sniedzēji nopelna uz cilvēku atkarību, tikai kredītus neviens vēl nav salīdzinājis ar atkarību un vēl pagaidām Latvijas sabiedrība nepareizi uzskata, ka kredītu ņemt ir izdevīgi, bet, manuprāt, ar laiku šie uzskati mainīsies, un, kad vairāk cilvēki sāks saprast, cik grūti ir tikt ārā no šī kredītu slazda, tad arī sabiedrības kopējie uzskati pret kredītiem un visu kredītu industriju mainīsies. Kas liecina par to, ka kredītu ņemšanu var salīdzināt ar atkarību?
  • Kredītu slēpšana – Nereti tie, kuri ir iekūlušies pamatīgās parādsaistībās slēpj savu finansiālo stāvokli no tuviniekiem un gluži kā to dara atkarīgi izvairās runāt par šo tematu un tiklīdz, kā kāds cenšas pajautāt kaut ko par šo tēmu, tā šis atkarīgais cilvēks kļūst agresīvs un mēģina mainīt sarunas tēmu.
  • Nespēja sevi kontrolēt – Tieši tāpat, kā tas ir ar azartspēļu sakarībām vai alkohola atkarību arī tie, kas ņem kredītus sevi nespēj kontrolēt, un pie katrām grūtībām tiek paņemts jauns aizdevums, kas kopējo situāciju padara vēl ļaunāku un iegrūž tevi vēl lielākos parādos.
  • Nespēja atgūties no parādiem – Tāpat, kā tas ir ar citām atkarībām arī tiem, kas ņem kredītus tos atdot ir problēmas, jo, ja arī kādu laika periodu cilvēks saņemts un sāk atmaksāt savus parādus, tad pie pirmajā grūtībām visa atmaksāšana ir vējā un tiek paņemts jauns ātrais kredīts vai cita veida aizdevums.
  • Parādnieku saraksts – tieši tāpat, kā tas ir azartspēļu industrijā, kur ir izveidots nevēlamo spēlētāju saraksts, tā arī kredītu industrijā ir izveidots parādnieku saraksts un ikvienā nozarē, kur ir jāveido saraksts ar tiem cilvēkiem, kuriem nedrīkst sniegt pakalpojumu kaut kas nav kārtībā un valdībai vajadzētu iejaukties, lai uzņēmumi nevarētu izmantot šos cilvēkus, kas ir atkarīgi.
  • Vēl sliktāk, kā atkarība – Kredītiem, vēl papildus šim azartam un dopamīna devai, kas tiek saņemta pēc tam seko nožēla, ka atkal ir saņemts kredīts un nu atkal būs jāmaksā procentu maksājumi par naudu, ko tu jau esi iztērējis šodien. Ja cilvēks ir saņēmis lielus naudas līdzekļus un ir parādā kredītiestādēm lielu naudas summu, tad no šīs kredītu atkarības nemaz nav iespējams tik viegli atbrīvoties, jo vēl ilgi pēc tam, kad būsi izlēmis vairs kredītus neņemt tev būs jāmaksā ikmēneša procentu maksājumi, kas var viegli tevi novest līdz nākamajam aizdevumam.
Manuprāt mums vajadzētu vairāk aizdomāties par visām šīm līdzībām star dažādām atkarībām un kredītiem, un vai tiešām šādas darbības ir jāpieļauj, kur uzņēmumi var klaji izmantot cilvēku vājības un no tām iekasēt naudu? Bet mēs dzīvojam brīvā pasaulē, un katrs var darīt ko grib, tāpēc cilvēkiem aizliekt ņemt kredītus būtu neprāts, un vienīgais, ko mēs varam darīt ir informēt sabiedrību par to, kāpēc kredītus ņemt nevajadzētu!
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE