Kredīts jaunajām ģimenēm

0
aizdevums jaunajām ģimenēmPatreizējā ekonomiskajā situācijā aizvien vairāk jauno ģimeņu ir problēmas iegādāties savu mitekli, jo mājokļu cenas ir pārāk augstas, lai būtu iespējams sakrāt naudu priekš šiem īpašumiem, bet bankās ņemot kredītu ir nepieciešama pirmā iemaksa, kas nereti ir 20% līdz 25% apmērā, un, ja aizdevums ir aptuveni 20000 Eiro (maza divistabu dzīvokļa cena) tad 25% jau ir 5000 Eiro, kas ir nepieejama naudas summa lielākajai daļai strādājošo. Mūsdienās jaunajām ģimenēm ir pierasts pēc augstskolas pabeigšanas sākt dzīvot kopā savā miteklī nevis izmantot vecāku mājokli, tāpēc īres tirgus ir pārāk piesātināts un cenas īrējot ir salīdzināmas ar mēneša maksājumiem, kas jāmaksā kredītiestādei, ja tiek izvēlēts ņemt kredītu. Bet tieši dēļ šīm pirmajām iemaksām vairumam ģimeņu sapnis par savu mājokli ir nesasniedzams.

Kā izpaužas aizdevums jaunajām ģimenēm?

Aizdevums jaunajām ģimenēm būtībā ar neko neatšķiras no vienkārša hipotekārā kredīta, jo privātās kredītiestādes, jeb Bankas nav ieinteresētas palīdzēt Latvijas valsts iedzīvotājiem, un tām rūp tikai peļņā tāpēc no šo iestāžu puses nav ko gaidīt labdarību. Ja kāda no šim iestādēm būtu pilnībā valsts pārvaldībā tad situācija būtu citāda, jo valstij rūp savi iedzīvotāji un piešķirot aizdevumus jaunajām ģimenēm ar nepilngadīgiem bērniem šī kredītiestāde varētu atļauties strādāt bez peļņas. Bet šāda situācija liekas neiespējama un patreiz cilvēkiem ir jāsamierinās ar esošajiem banku nosacījumiem. Tas nozīmē, ka, ja jaunā ģimene vēlas saņemt mājokļa jeb hipotekāro aizdevumu bieži vien nepieciešama liela pirmā iemaksa (lielāka par 20%), kā arī galvojums, kas ļauj kredītiestādei iegūt drošību un kredīta nemaksāšanas brīdī iegūt šo ķīlu, lai to būtu vēlāk iespējams pārdot. Ņemot hipotekāro kredītu, kā galvojums parasti tiek izmantots pats īpašums, par kuru tiek saņemts aizdevums, un otrā līmeņa galvojums ir pašu debitoru ikmēneša ienākumi, un nereti šeit tiek izmantoti apvienotie ģimenes ienākumi, protams, ja abi vecāki ir strādājoši. Skatoties no jauno ģimeņu skata-punkta, tad ir nepieriešams iegūt vairākus tūkstošus eiro pirmajai iemaksai un vēl jāuzņemas ilgtermiņa kredītsaistības, kas garantēs lielu daļu no nākotnes ienākumiem novirzīt kredītiestādei gan kā samaksu par pašu mājokli, gan arī procentu maksājumos. Šāds piedāvājums neizskatās īpaši vilinošs tāpēc daudzi izvēlas savu mitekli īrēt vai dzīvot pie vecākiem/radiem.

Ko nozīmē valsts galvots aizdevums?

Šī gada sākumā ministru kabinets nāca klajā ar paziņojumu, ka tiek veidota jauno ģimeņu aizdevumu garantiju programma, kas nozīmē, ka valsts atvēlēs naudu, lai garantētu šo jauno ģimeņu mājokļu iegādi kredītā, un tām nebūtu jāmaksā lielas pirmās iemaksas, kas parasti ir galvenais šķērslis šo aizdevumu iegūšanai. Šis likumprojekts tika iecerēts, kā veids, kā jaunajām ģimenēm dot iespēju beidzot iegūt savu mājokli, un reizē arī iekustināt nekustamo īpašumu tirgu, kas ir labi ekanamikai, jo tiek maksāti nodokļi un notiek kapitāla apgrozījums. Valsts runasvīri runāja par 2-6 milijonu Eiro atvēlēšanu 1000 kredītu garantēšanai, bet patiesībā tik atvēlēti tikai 332678 Eiro aptuveni 220 aizdevumu garantēšanai, kas ir uzskatāmi par maz tiešām paliekošu iespaidu radīšanai. Izdalot šo pieejamo nauda summu uz 220 sanāk ka katrai ģimenei vidēji tiks garantēts tikai 1500 Eiro, kad nenosedz pat pusi no vidēja divistabu dzīvokļa cenas pirmās iemaksās, tāpēc šī programma ir vērtējama, kā pilnīga izgāšanās! Šī ideja bija ļoti laba, bet izpildījums ir zem visām normām, jo šādas mazas summas galvošana neļaus vieglāk iegūt dzīvokli un dēļ nolikto atslēgu principa ieviešanas efekts būs tieši pretējs!

Nolikto atslēgu princips

Nolikto atslēgu princips ir likumprojekts, kas tika pieņemts 25.09.2014 datumā un ir grozījumi maksātnespējas likumā, kas paredz kredītņēmēju kredīta dzēšanu vienīgā mājokļa aizdevumam, ja tas tiek pārdots izsoles ceļā. Šis likumprojekts ir izraisījis lielu rezonansi finanšu sektorā un būtībā nozīmē to, ka no 2015. gada ņemtajiem aizdevumiem jāpiemēro šādi nosacījumi un, ja kredītņēmējs no hipotekārajā kredītā ņemtā mājokļa izvācas un vairs nemaksā kredītu, tad tiklīdz, kā banka pārdod šo dzīvokli izsolē, tad atlikušās kredītsaistības tiek dzēstas. Šāda prakse būtībā liekas, kā pieņemama, bet bankas uz to reaģēja nosodoši un divas no lielākajām komercbankām nekavējoties izstājās no Valsts galvoto aizdevumu programmas. Tas nozīmē, ka šādā veidā valsts ir noņēmusi šīm kredītiestādēm daļu no to plānotās peļņas, ko tās vēlējās gūt no tiem debitoriem, kas saņēmuši aizdevumus, jo līdz šim, pat pēc aizdevumā ņemtā mājokļa pārdošanas, starpība kas vēl palikusi bija jāsamaksā un banka saņēma savus procentu maksājumus. Šis likums tika ierosīnāts no mūsu valsts prezidenta puses, un, lai gan plašsaziņas līdzekļi to nosodīja, tomēr ikviens, kas ir iedziļināji-es kāpēc kredītiestādes to nosoda, sapratīs, ka šie grozījumi tieši palīdz patērētājiem un neļauj kredītiestādēm viņus izmantot. Lielākajā daļā plašsaziņas līdzekļu ir rakstīta informācija, kas nosoda valsti un slavē bankas ar to, ka tās izsniedz kredītus, tomēr patiesībā tiem cilvēkiem, kas nespēj atmaksāt aizdevumu to nevajadzētu izsniegt, un, ja bankas uz šādām darbībām vēlas nopelnīt, tad kādam ir jāiejaucas un jāmaina likumi, gluži kā tas notika ar šiem likuma grozījumiem.

Kredīta alternatīvas?

Nu, kad kredīti ir palikuši dārgāki, un pirmās iemaksas lielākas, tad cilvēkiem ir jāizvēlas, vai dzīvot kopā ar radiniekiem neņemot kredītus vai īrēt dzīvokļus, kas savukārt ir neizdevīgi, jo īres maksas mūsdienās ir tā teikt “uzskrūvētas” un nesamērīgi lielas, ja salīdzina tās ar šiem kredītu ikmēneša maksājumiem. Manuprāt, jaunajām ģimenēm būtu jāpārdomā visa sava monetārā situācija un, pirmkārt, jau jānodrošina patstāvīgi ienākumi pirms domāt par atvasēm. Šie vārdi varētu būt aizskaroši ģimenēm, kas ir ieslīgušas algota darba bedrē un domā, ka izejas nav un neko citu, kā algotu darbu nav iespējams dabūt, tomēr tā patiesībā nav un papildus ienākumu gūšana ir iespējama jebkurā situācijā un ikvienā profesijā, bet jautājums, vai cilvēki to vēlas jau ir pavisam cits. Mums visiem vajadzētu saprast, ka iespējas iegūt naudu pirmajai iemaksai pastāv visiem, un atliek tikai mazliet vairāk pasvīst, un naktīs mazliet mazāk gulēt, bet šo laiku veltīt jaunu ienākumu gūšanai!
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE