Kāpēc es nevaru saņemt hipotekāro kredītu?

0

1. Jūsu kredītreitings nav tāds, kā jūs domājat

Lai saņemtu hipotekāro kredītu, potenciālajam klientam jāpiemīt konkrētam kredītreitingam, kura minimālo robežu katrs kredītdevējs nosaka individuāli. Kredītņēmējs nereti apmeklē tikai vienu kredītbiroju, saņem savu kredītreitingu, domājot, ka tas ir tieši tāds, un dodas pēc, piemēram, hipotekārā kredīta, pievienojot saņemto kredītreitingu aizdevuma pieteikumam. Diemžēl realitātē ar to vien nepietiek. Katrs kredītdevējs saviem potenciālajiem klientiem aprēķina vidējo kredītreitingu, par pamatu ņemot vismaz trīs kredītbiroju rādītājus. Vēl gala kredītreitings var atšķirties no jūsu iedomātā reitinga atkarībā no tā brīža valūtas kursa.

2. Jūs esat bez darba ilgāk par sešiem mēnešiem

Tā kā hipotekārais kredīts tiek izsniegts ilgtermiņā, kredītdēvējam ir svarīgi, lai kredītņēmējam ir pastāvīgs darbs ar stabilu un pietiekošu atalgojumu, kas samazina kredītdevēja finansiālos riskus. Lai saņemtu hipotekāro kredītu, nepieciešama vismaz divus gadus ilga darba pieredze. Ja pēdējo divu gadu laikā jūs esat bijis bez darba ilgāk par sešiem mēnešiem, jums nav izredžu iegūt šo aizdevumu, ja vien jums nav saprātīga un loģiska attaisnojuma šai situācijai. Tiek ņemts vērā arī fakts, vai šos divus gadus jūs esat strādājis dažādās darba vietās vai amatos, vai tomēr tikai vienā darba vietā vai amatā, kas liecina par jūsu finansiālo stabilitāti un cilvēcisko uzticamību. Lai attaisnotu jūsu bezdarba periodu, ir jāpierāda konkrēti fakti, izmantojot, piemēram, dokumentāciju par ģimenes pieaugumu vai citiem ģimenes apstākļiem, grūtniecības vai bērna kopšanas atvaļinājumu, slimību, kā arī citiem nopietniem attaisnojumiem.

3. Jūsu ienākumi nav vienkārši

Situāciju sarežģī fakts, ja jūs strādājat laika darbu vai esat mainījis darbu pēdējo divu gadu laikā. Lai aprēķinātu jūsu ikmēneša ienākumus, aizdevējs aprēķinās jūsu vidējo laika darba algu, kas noteikti sanāks mazāka nekā tā ir realitātē, tādējādi samazinot jūsu izredzes uz aizdevumu. Varbūt jūs strādājat arī virsstundas, kas ir speciāli jāpierāda? Lai pretendētu uz aizdevumu, jums būs nepieciešama pēdējo divu gadu ienākumu izraksts, kurā precīzi redzamas gan obligātās, gan virsstundas un par tām saņemtie līdzekļi. Ienākumu izraksts būs nepieciešams arī tādā gadījumā, ja jūs strādājat vairākos darbos vienlaicīgi. Ja jūs strādājat ģimenes uzņēmumā, pie jūsu ienākumiem tiks pieskaitīti arī attaisnotie nodokļi no pēdējo divu gadu ienākumu deklarācijām. Vienmēr esiet atklāti un tieši izstāstiet kredītdevējam, cik lieli ir jūsu ienākumi, kādas ir jūsu kompensācijas sistēmas, cik regulāri un kādus ienākumus jūs saņemat, kā arī kādus citus bonusus vai kompensācijas jūs saņemat, lai kredītdevējs varētu piedāvāt jums piemērotākos un izdevīgākos aizdevuma nosacījumus.

4. Jūsu ienākumi nav pietiekoši, lai noformētu hipotekāro kredītu un veiktu pirmo iemaksu

Tie laiki, kad hipotekārā kredīta pirmā iemaksa bija nieka 3,5% apmērā no aizdevuma kopējās summas un kredīta noformēšanu sedz kredītdevējs, ir pagājuši. Tagad kredītņēmējam, ņemot hipotekāro kredītu, ir pašam jāmaksā gan pirmā iemaksa, kas ir vismaz 10% no aizdevuma kopējās summas, gan aizdevuma noformēšanas jeb komisijas maksa. Protams, ar to vien nepietiks – noformējot hipotekāro kredītu, jums ir jārēķinās, ka rezultātā tas jums izmaksās summu, kādā ir viss aizdevums, plus procenta maksājumus, kuri ilgtermiņa aizdevuma gadījumā sasniedz lielus apmērus. Protams, neviens nav spējīgs paredzēt nākotni un savus ienākumus tajā, tomēr jums ir jābūt gatavam vismaz tuvākajā nākotnē segt ikmēneša kredīta maksājumus laikā un pilnā apmērā, tāpēc raugiet, lai jūsu ienākumi būtu regulāri un pietiekoši aizdevuma segšanai. Ja neesat drošs par sevi un saviem ienākumiem, nodrošiniet galvotāju, kas jūsu maksātnespējas gadījumā nokārtos jūsu kredītsaistības.

5. Jūs dzīvojat pāri saviem līdzekļiem

Jums jau ir citas kredītsaistības, piemēram, auto kredīts, studiju kredīts, līzings vai kredītkarte, bet jūs vēl vēlaties saņemt hipotekāro kredītu, lai nodrošinātu sev mājokli. Šādi klienti kredītdevējos izraisa šaubas un neuzticību, jo viņi saprot, ka tie neprot plānot un rīkoties ar savām finansēm, turklāt, acīmredzot, arī to ienākumi nav pietiekoši un regulāri, ka ir jāņem aizvien jauni kredīti. Jāatceras, ka hipotekārais kredīts nav aizdevums pret jūsu māju – tas ir aizdevums pret naudu, tāpēc jo mazāk (vēlams, neviens) kredītu jums būs, jo lielākas ir jūsu izredzes iegūt hipotekāro kredītu. Ikvienas papildus kredītsaistības palielina risku, ka jūs sapīsities savās parādsaistībās un rezultātā tās nenokārtosiet, tāpēc vairākas kredītsaistības vienlaicīgi ir kā kredītdevēja, tā arī jūsu finansiālais risks.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE