Kam tiek ņemti kredīti?

0
Sabiedrībā nereti ir priekšstats, ka kredītus ņem tikai mazturīgi cilvēki, kas nespēj sevi kontrolēt un vēlas saņemt visas lietas tagad un uzreiz, tomēr ne visi kredītu veidi ir bezatbildīgi un ir arī situācijas, kad kredīts ir vienīgā izeja. Katram kokam, protams, ir divas puses un bieži vien paskatoties, kāpēc ir ticis ņemt, piemēram, ātrais kredīts, vai arī līzings, tad ir redzams, ka tas tika darīts neapdomāti, tomēr ir arī neskaitāmi daudz gadījumu, kas cilvēks patiešām nevēlas saņemt aizdevumu, bet patreizējā situācijā citas izejas nav! Tieši tāpēc šinī rakstā vēlos uzskaitīt veidus, kam tad tiek ņemti dažāda veida kredīti, un izspriest, vai katrs no šiem veidiem ir pienācīgi apdomāts, un vai ir iespējams arī neņemt kredītu:
  • Kredīts mājokļa iegādei(hipotēka) – Šis aizdevuma veids, manuprāt, ir vienīgais, kuru gandrīz nekas nevar apšaubīt, jo cilvēki parasti izvēlas ņemt hipotekāros kredītus tikai tad, kad tas ir nopietni apdomāts, un tad kad vairs citas izvēles nav. Nereti jauniešiem ir jāizvēlas vai dzīvokli īrēt vai arī ņemt kredītu, un no šiem diviem variantiem kredīta ņemšana, protams, ir izdevīgāka, un tāpēc, ka bankas piedāvā ļoti zemus procentu maksājumus šis arī ir izdevīgākais aizdevuma veids. Bet ne vienmēr hipotekārais kredīts tiek izmantos labiem mērķiem, un ir arī situācijas, kur tiek saņemts mājoklis kredītā un tas tiek izīrēts, lai saņemtu peļņu un šādā situācijā vairs nevar runāt par šo mājokli, kā vienīgo ģimenes mitekli, bet gan kā peļņas avotu un tas vairs nemaz nav tik cēli.
  • Auto kredītsAutomašīnas kredīti tiek ņemti visdažādākajām vajadzībām sākot no vienīgā ģimenes transportlīdzekļa iegādes līdz glaunas automašīnas iegādei, lai palielītos saviem vienaudžiem. Automašīna pati par sevi ir diezgan neizdevīga ieguldījums, jo ir jāiegulda nauda remontdarbos, jāmaksā nodokļi un vēl tiek tērēta nauda degvielā, un ja vēl katru mēnesi ir jāmaksā kredīts un procentu maksājumi, tad bieži vien ar šo auto nemaz nesanāk tik daudz braukāt. Ja auto kredīts tiek ņemts, lai iegādātos vienīgo ģimenes auto, kas ir nepieciešams bērnu vešanai uz skolu vai arī, kā transports uz vai no darbavietas, tad šis lēmums vēl ir attaisnojams, bet ja aizdevums tiek ņemts, lai pirktu otro vai trešo automašīnu, kā arī tad, ja šis auto tiek pirkts tikai lai izrādītos, tad bieži vien nav saprotams, ko šie cilvēki domā.
  • Līzings – Mūsdienās ikviens interneta veikals piedāvā iegādāties preces līzingā, un tādā veidā dod saviem klientiem veidu, kā nemaksājot iegūt kārotās preces. Līzings tiek piešķirts, kādai noteiktai precei, un pircējs šo preci saņem uzreiz, bet pēc tam katru mēnesi ir jāmaksā procenti un pamatsumma, kamēr visa preces summa tiek nosegta. Līzingā pirktas sadzīves lietas, kā galdi, skapji un gultas bieži vien ir lieki pirkumi, un daudz labāk būtu šīm precēm sakrāt, nevis pārmaksāt. Vienīgais veids, kad līzinga ņemšana varētu tikt attaisnota ir tad, ja ir saplīsusi veļas mazgājamā mašīna dators vai cita ļoti svarīga sadzīves lieta, bez kuras ikdienā iztikt nav iespējams. Šādi paņemot līzingu, lai iegādātos šo pirmās nepieciešamības preci, to iespējams uzreiz sākt lietot, bet atmaksāt to palēnām. Bet visos citos gadījumu, kad līzings tiek ņemts, lai labiekārtotu mājokli, tad ir lieks un bieži vien tie ir impulsu pirkumi!
  • Patēriņa kredītsPatēriņa kredīts ir tas aizdevuma veids, kuru cilvēki izvēlas visbiežāk, jo šim aizdevumam ir zemas procentu likmes un to var ņemt uz ilgu laika periodu. Ar šo kredītu iespējams veikt remontdarbus, pirkt sadzīves preces un braukt ceļojumos, vai darīt pilnīgi jebko, ko sirds vēlas, bet lielākā daļa no šiem variantiem ir nevajadzīgi iztērēta nauda. Ja patēriņa kredīts tiek ņemts izklaidēm, vai arī kosmētiskam remontam, kā arī citu nevajadzīgu lietu pirkšanai, tad bieži vien tas nav attaisnojams. Šo kredītu var ņemt tikai tad, kad tas tiek lietots lietās, kur savādāk iztikt nav iespējams, ja, piemēram, jūs siltina mājokli, lai samazinātu apkures izmaksas vai arī ir saplīsusi kāda sadzīves tehnikas lieta, kuru nav iespējams salabot.
  • Ātrie kredīti – Šis aizdevuma veids ir visizplatītākais kredīts Latvija tirgū un lielākoties cilvēki saņem šo kredītu tad, kad aptrūkstas nauda un tas bieži vien nav diezko labs attaisnojums. Ātrie kredīti tiek ņemti izklaidēm, maziem pirkumiem, ikdienas tēriņiem un citām lietām bez kurām var iztikt. Vienīgais attaisnojamais veids, kad šo kredītu ņemšanu varētu attaisnot ir tiešām ārkārtas situācijās, kas ir notikusi medicīniska nelaime vai arī ir saplīsis auto ielas malā, bet nav neviens, kas varētu palīdzēt. Bet pat tad bieži vien ir iespējams saņemt citu kredītu ar mazākām procentu likmēm.
Kā redziet, tad katram kredītu veidam ir gan tādi cilvēki, kas šos kredītus ņem nevajadzīgiem tēriņiem, gan tādi, kuri vienkārši bez šiem aizdevumiem nevar iztikt. Tieši tāpēc nevajadzētu vienmēr nosodīt ikvienu, kas paņēmis kredītu, bet, protams, arī nevajadzētu nevienu uzslavēt, jo katram no mums taču ir sava brīvā griba un katrs to liek lietā, kā māk!
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE