Kā beigt kredītu atkarību?

0
Vai tiešām kredīts var tikt salīdzināts ar dažādā citām atkarībām, kā atkarību no alkohola, atkarību no narkotikām vai pat atkarību no azartspēlēm? Un vai tad kredītu ņemšana izraisa kādas labas sajūtas, pie kurām varētu pierast, un kuras varētu likt ņemt kredītus vēl un vēl? Manuprāt, kredīti ar savu tūlītējo naudas ieguvumu ir tieši saistāmi ar atkarību un nespēja tikt vaļā no kredītiem ir vēl grūtāka nekā no, piemēram, azartspēlēm, jo kredītiem vēl papildus ikmēneša pamatsummas atmaksai bankas pieprasa procentu maksājumus, kas cilvēka mēneša ienākumus samazina vēl vairāk, un nekas cits neatliek, kā atkal ņemt jaunu aizdevumu, tādā veidā ieejot šajā kredītu slazdā, jeb apburtajā lokā, no kura tikt ārā ir tiešām pagrūti.

Kas izraisa kredītu atkarību?

Par to, kas tieši izraisa cilvēku atkarības zinātnei nav simtprocentīgas atbildes, tomēr ir iespējamie kandidāti un viens no šiem kandidātiem ir dopamīns un endorfīni, jeb vielas, kuras jūsu smadzenes izdala tad, kad jūs sasniedzat kādu mērķi, vai arī jūtat baudu. Tad lūk, ja jūs paņemat kredītu, lai saņemtu savu sen kāroto mantu vai pakalpojumu, jums noteikti izdalās šie dopamīni un endorfīni, kas signalizē smadzenēm, ka darbība, kura tika tikko veikta ir patīkama, un to vajadzētu pēc iespējas biežāk atkārtot. Bet tas, ko šī ķimikāliju izdalīšanas sistēma nesaprot ir fakts, ka, lai sasniegtu šo mērķi, netika ieguldīts darbs un balva, jeb kredītā ņemtā prece vai pakalpojums, vēl nav jūsu un par to vēl būs jāmaksā nākotnē. Šādā veidā saņemot aizdevumus vienu, otru un trešo reizi jūsu smadzenes lēnām pierod pie tā, ka ņemot kredītu ir iespējams saņemt tūlītēju baudu nemaz pie šīs baudas nepiestrādājot, un tas, savukārt, noved pie jaunu un jaunu kredītu ņemšanas, lai turpinātu šo baudas sajūtu. Un, tieši tāpēc, ka jūs nu jau esat pieraduši pie tūlītējas baudas, naudas krāšana liekas nevajadzīga un lieka, un bez kredītiem dzīvot vairs nav iespējams. Pirmā kredīta saņemšanu var izraisīt vairāki faktori, kā zems ienākumu līmenis, nelaimes gadījums, vai neplānoti izdevumi, bet pēc šī pirmā kredīta saņemšana nākamo aizdevumu jau paņemt būs daudz vieglāk. Un ja televīzijā, radio, un citos mēdijos nepārtraukti tiek skandētas reklāmas, kas piedāvā saņemt ātros kredītus, tad agri vai vēlu tiks atkal ņemts kredīts un ar katru reizi padarot to par aizvien pieņemamāku un pieņemamāku uzvedību. Un nepaies necik ilgs laiks, kad viss tiks ņemts kredītos, gan dzīvoklis, gan automašīna, gan sadzīves tehnika un pat ikdienas pirkumi tiks nosegti ar kredītkarti vai citiem īstermiņa aizdevumiem, un tad jau būs par vēlu, lai tā vienkārši šīs darbības mainītu. Kredītu ņemšanas cēloņi varētu būt arī tas, ka mūsdienu sabiedrībā lielākā daļa cilvēku ņem kredītus un bērni jau no mazotnes ir pieradināti pie tā, ka kredītu ņemšana nav nekas slikts, un izaugot, stājoties augstskolā, pirmais, ko tiem piedāvā ir kredīts, un kā gan no tā var atteikties, ja jums piedāvā izskoloties var teikt par brīvu un nākotnē tikai maza daļa no saviem ienākumiem būs jāatdod bankai par šī kredīta atmaksu. Kad šis studiju kredīts ir paņemts, tad pēc augstskolas beigšanas jaunieši jau ir pieraduši pie tā, ka katru mēnesi ir jāmaksā bankai kredīta maksājumi, un tāpēc nākamos kredītus jau ņemt būs daudz vieglāk!

Kā izpaužas atkarība no kredītiem?

Kredītu atkarība var izpausties dažādos veidos, kur viens cilvēks nespēs nevienu preci iegādāties bez kredīta, tur cits ņems kredītu tikai vienu reizi gadā iegādājoties jaunu sadzīves tehniku. Šīm atkarībām ir vairākas pakāpes, jeb līmeņi, no vājas atkarības, kur cilvēks ņem kredītus tikai reti un tikai lielākiem pirkumiem, līdz nopietnām atkarībām, kur katru mēnesi tiek ņemti ātrie kredīti, lai nosegtu iepriekšējā mēneša kredītu un spētu izdzīvot. Kredītu atkarība, protams, nav tik traka, kā atkarība no narkotikām, vai alkohola, kur ikdienas devas nesaņemšana noved pie pilnīga prāta aptumšošanās un tā sauktajām “lomkām”, bet kredītu atkarība vairāk izpaužas tā, ka cilvēks tiek pakļauts kredītiestādei un nespēj dzīvot nesaņemot kredītu, jo viņa finanšu situācija ir tik slikta, ka katru mēnesi jāņem šie aizdevumi. Kredītu atkarība liek sevi manīt tad, kad tiek domāts par kādiem lielākiem pirkumiem, un pirmais, kas ienāk prātā ir tas, ka ir taču iespējams paņemt kredītu un kāroto preci saņemt uzreiz, nevis katru mēnesi krāt naudu un pēc ilgāka laika iegādāties šo preci.

Kā šo atkarību ārstēt?

Nu, kad zinām, kas izraisa šo atkarību no aizdevumiem, un kā tā izpaužas, tad atliek grūtākais no soļiem un tas ir izbeigt šo atkarību un vairs neņemt kredītus! Ja tu esi nonācis tik tālu šajā rakstā, tad noteikti, ka pirmais solis jau ir sperts, un tu atzīsti, ka tev ir atkarība vai arī tu zini kādu, kurš patiešām ir atkarīgs no kredītiem, un visi nākamie soļi jau būs daudz vieglāki.
  1. Apskati savu pašreizējo finanšu situāciju – Ja tu esi atkarīgs no kredītiem, tad noteikti, ka pirmais solis, lai izbeigtu šo atkarību ir savas finanšu situācijas pilnīga apskate, lai tev būtu skaidrs tieši cik daudz tu esi parādā, cik lieli ir tavi ikmēneša ienākumi un cik daudz naudas tev vajag, lai izdzīvotu. Noteikti, ka tev ir jāmaksā komunālie maksājumi, jāēd un jātērē nauda arī citiem tēriņiem, kā arī jāmaksā šie kredītu ikmēneša maksājumi. Tev vajadzētu uzskaitīt arī to, cik daudz aizņēmumus tu esi saņēmis šī gada laikā un arī to cik esi saņēmis iepriekšējo 5 gadu laikā, lai varētu saprast, vai tiešām tev ir problēma ar kredītiem. Pēc šīs apskates tev būs skaidrs cik nopietna ir tava atkarība un vai tev tāda vispār ir, jo ja tev ir tikai viens kredīts, un vienkārši tavi ienākumi ir par mazu, lai to nosegtu, tad, iespējams, tev vajag piestrādāt pie savas karjeras nevis domāt par to, ka esi atkarīgs no kredītiem.
  2. Dari visu, lai nebūtu iespējams atkal aizņemties – Lai varētu sākt savest kārtībā savas finanses un izbeigt šo nāves cilpu tad sākumā vajadzētu izdomāt, kā tieši sev pilnībā noslēgt no kredītu tirgus. Viens variants, ja tu ņem kredītus pie privātajiem kreditoriem ir iesniegt iesniegumu LNKA par to, ka tu kredītu vairs saņemt nevēlies un tad visi šīs apvienības biedri tev vairs kredītus neizsniegs. Bet tas neliegs tev ņemt kredītu no bankas vai tiek kreditoriem, kas nav šinī apvienībā. Ja vēlies pilnībā pārtraukt kredītu ņemšanu tev ir jāatzīst ne tikai sev bet arī saviem draugiem un tuviniekiem, ka tev ir problēma un jālūdz viņu palīdzība. Noteikti, ka šie cilvēki tevi atbalstīs un, ja tu nākotnē būsi nonācis grūtā situācijā atturēs tevi no atkārtotas kredītu ņemšanas. Iespējams, ka tieši tāpat, kā tas notiek anonīmajos alkoholiķos tev būs vajadzīgs tā sauktais “sponsors” jeb cilvēks, kuram ir bijusi, vai vēl ir, tāda pati problēma kā tev un ar kuru jūs varētu viens otram palīdzēt vairs šos kredītus neņemt.
  3. Saproti, ka šo atkarību nebūs tik viegli saraut – Protams, mēs te varam veidot plānus un runāt par to, kā kredīti būs jāatmaksā, bet sūri grūtā patiesība ir tā, ka tas nebūs vienkārši. Ja tu gadiem ilgi esi dzīvojis tikai ar kredītiem, tad iemācīties pēkšņi dzīvot bez tiem būs pagrūti, tāpēc vajadzētu sākt palēnām un nekur nesteigties. Kredītu atmaksas process nav viegls, un tas ir jāsaprot jau uzsākot šo garo ceļu, jo pretējā gadījumā pie pirmajām grūtībām tu no tā noiesi un ieiesi vecajās sliedēs, jeb atsāksi ņemt kredītus.
  4. Izveido kredītu atmaksas plānu – Kad esi savu finanšu situāciju apskatījis un sapratis, ka tev tiešām ir problēma ar kredītu ņemšanu, kā arī kredītu turpmāku ņemšanu sev aizliedzis, tad vajadzētu sākt ar to, ka ir jāsastāda plāns, kā šos kredītus atmaksāt. Katram, protams, šis plāns būs savādāks, kur viens izvēlēsies doties uz ārzemēm lielākas peļņas meklējumos, tur cits izvēlēsies krasi samazināt savus izdevumus. Kredītu atmaksa ir ļoti ilgstošs process un ilgtermiņa kredītiem var aizņemt pat gadus, bet ja ir izveidots plāns un redzams galamērķis (pie tā mēs vēla atgriezīsimies) tad to izdarīt ir daudz vieglāk. Galvenais ir sākt palēnām un, iespējams sākumā maksāt tikai minimālos kredītu ikmēneša maksājumus, un nākotnē, ka būs iespējas, varbūt tu varēsi sākt atmaksāt katru mēnesi nedaudz vairāk, tā vēl ātrāk pietuvojoties dzīvei pilnībā bez kredītiem.
  5. Uzstādi sev mērķi – Mērķa uzstādīšana ir ļoti labs veids, kā sevi motivēt un kā tikt pāri grūtākām situācijām, kuras noteikti,ka tu piedzīvosi. Vislabākais mērķis, protams, ir pilnīga brīvība no kredītiem, bet, ja kredītā ir ņemts mājoklis, automašīna un vēl citas lietas, tad šis mērķis, iespējams, ir pārāk tālu, lai tās spētu tevi motivēt, tāpēc ir vajadzīgs sadalīt šo mērķi arī sīkākos, nedaudz sasniedzamākos, gabaliņos. Pirmajā gadā tu vari uzstādīt mērķi neņemt nevienu jaunu kredītu un pacietīgi maksāt ikmēneša procentu maksājumus, nākamajā gadā jau vari uzstādīt mērķi atmaksāt 500 Eiro vairāk nekā būtu jāatmaksā ar minimālajiem maksājumiem. Un tādā veidā uzstādot mazus mērķus, beigu beigās tie novedīs pie lielā mērķa sasniegšanas!
  6. Nemeklē brīnumzāles, bet saproti, kas tieši tev palīdzēs atmest kredītu ņemšanu – Pēc visiem šiem punktiem, tev jau būtu jāsaprot, ka nav tādas vienas formulas kredītu atkarības izbeigšanai, un tev pašam būs jāpārvar sevi un jāsamierinās ar to, ka kredītus vairs ņemt nav iespējams. Tev noteikti nevajag meklēt “brīnumlīdzekļus” vieglas peļņas vai azartspēļu veidolā, bet gan lēnām bet mērķtiecīgi pieturēties pie plāna un samazinot savus izdevumus, kā arī palielinot ienākumus atmaksāt visu līdz pēdējām centam, lai beigu beigās tu nebūtu vairs parādā un visa tava nopelnītā nauda būtu tikai tava!
Kredītu atkarība ir tiešām nopietna lieta, un to nevajadzētu uztvert pārāk viegli. Protams, daudziem liksies, ka tas ir bērnišķīgi un, kā gan var būt atkarīgs no aizdevumu saņemšanas, bet ja nebūtu cilvēki, kas nespēj sevi kontrolēt LNKA nebūtu ieviesusi iespēju izslēgt sevi no kredīt devēju saraksta. Lielākā daļa sabiedrības, noteikti, nepaliks atkarīgi no aizdevumiem, bet tiem dažiem, kas nespēj sevi kontrolēt kredītus izsniegt būtu jāaizliedz ar likumu, bet tāpēc, ka šādas darbības noteikti nenotiks, tad katram pašam ir jāpārvar sevi un jāstājas pretī šai atkarībai! Vēlu jums veiksmi un ceru, ka spēsit sasniegt to pēc kā tiecaties un tuvākā vai tālākā nākotnē būsit brīvi no kredītiem!
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE