Gada procentu likme

0
  • Gada procentu likme jeb, kā to vēl mēdz dēvēt, GPL ir aizdevuma kopējās izmaksas patērētājam, kas izteiktas gada procentos no aizdevuma kopējās summas.
  • Gada procentu likme ir komplekss jēdziens un rādītājs, kas ietver ne tikai procentu maksājumus, bet arī komisijas naudu, nodokļus un citus maksājumus, kas kredītņēmējam saistībā ar kredītlīgumu ir jāsamaksā. Gada procentu likme tieši ietekmē kredīta kopējo apmēru – kredīta summu kopā ar tās procentu maksājumiem.
  • Gada procentu likme tiek aprēķināta pēc īpašas formulas un tajā tiek noteikta pašreizējā esošo un turpmāko saistību vērtība. Gada procentu likmi gan banku, gan nebanku kreditori aprēķina pēc vienotas formulas jeb pamatvienādojuma, kas radīts saskaņā ar Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1219 no 2010. gada 28. decembra.
  • Gada procentu likme faktiski ir pats būtiskākais rādītājs aizdevēja un aizdevuma veida izvēlē, tāpēc Latvijā patērētāju tiesību aizsardzības nolūkos gada procentu likme ir obligāti jānorāda kā kredītlīgumā, tā arī reklāmā. Gada procentu likmi katrs banku un nebanku kreditors nosaka individuāli, tāpēc patērētājam pirms kredīta pieprasīšanas ir būtiski tās salīdzināt.
  • Gada procentu likme ir instruments, kas palīdz patērētājiem veikt tirgū pieejamo aizdevumu piedāvājumu salīdzināšanu. Vēsturiski gada procentu likmes formula tika paredzēta tikai tradicionālo banku pakalpojumu salīdzināšanai, kuru aizdevumu termiņš ir lielāks par 1 gadu, un tā nav mainīta 24 gadus, taču pa šo laiku ir radušies, attīstījušies un kļuvuši populāri īstermiņa kredīti, kas paredzēti periodam no 1 mēneša līdz 1 gadam, tāpēc pašreizējā gada procentu likmes formula nav piemērota un korekti izmantojama īstermiņa aizdevumu salīdzināšanai. Formula nav pielāgota īstermiņa aizdevumiem, tāpēc patērētāju acīs tiek radīts maldinošs priekšstats par īstermiņa kredītu augto procentu likmi, kas patiesībā nemaz nav tik augsta, jo gada procentu likme pieaug laikā, kad kredīta atmaksas termiņš un maksa par to samazinās. Faktiski patiesība ir tāda, ka, jo īsāks kredīta atmaksas termiņš, jo mazāk debitoram būs jāmaksā par aizdevumu. Ja izvēlaties īstermiņa kredītu, nevērtējiet gada procentu likmi, bet gan kopējas aizdevuma izmaksas un savas personīgās spējas aizdevumu atmaksāt.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE