Džons Meinards Keinss

0

Džons Meinards Keinss

  • Džons Meinards Keinss (John Maynard Keynes) jeb Pirmais barons Keiss (1st Baron Keynes) dzimis 1883. gada 5. jūnijā, bet ar infarktu miris 1946. gada 21. aprīlī.
  • Džons Meinards Keinss bija viens no mūsdienu makroekonomikas un Bretonvudas valūtas sistēmas dibinātājiem, viens no 2. pasaules kara laika ietekmīgākajiem ekonomistiem, britu ekonomists, kurš radīja pat veselu ekonomisko principu kopumu, kas saucas keinisms, tādējādi sniedzot ieguldījumu un ietekmējot mūsdienu ekonomikas teoriju, kā arī daudzu valdību fiskālo jeb nodokļu politiku, jo Dž. M. Keinss iestājās par valsts aktīvu iejaukšanos ekonomikā, pielietojot nodokļu un monetāro politiku, tādējādi regulējot valsts stāvokli dažādos tās ekonomikas cikla posmos.

Dzīves ceļš

  • Dž. M. Keinss piedzimta Kembridžā, Anglijā. Viņa vecāki bija inteliģenti ļaudis – tēvs Džons Nevils Keinss bija pazīstams ekonomists, bet māte Florense Ada Keinsa (Brauna) bija rakstniece. Dž. M. Keinsa brālis un māsa gan izvēlējās citu karjeras novirzienu, proti, medicīnas sfēru – jaunākais brālis Džefrijs kļuva par ievērojamu ārstu, bet jaunākā māsa Margareta apprecējās ar fiziologu, kurš ieguvis Nobela prēmiju, Arčibaldu Hilu.
  • Dž. M. Keinss absolvēja Ītonas koledžu un pēc tam, iegūstot gan bakalaura, gan maģistra grādu, arī Kembridžas universitāti, kurā sākotnēji studēja matemātiku, bet vēlāk ekonomiku. Universitātes laikā Dž. M. Keinss iesaistījās ietekmīgajā Blūmsberijas grupā, kurā bija apvienojušies angļu rakstnieki, intelektuāļi, filozofi un mākslinieki. Neskatoties uz to, ka Dž. M. Keinss bija homoseksuāls, 1918. gadā viņš apprecējās ar krievu izcelsmes baletdejotāju Lidiju Lopuhovu.
  • Pēc Kembridžas universitātes absolvēšanas Dž. M. Keinss palika strādāt Kembridžā, iesaistoties dažādu valsts iestāžu konsultēšanā, piemēram, konsultējot Lielbritānijas Finanšu ministriju 1. pasaules kara laikā un kā tās pārstāvis piedaloties Parīzes miera konferencē. Ietekmējoties no šīs konferences Dž. M. Keinss 1919. gadā publicēja darbu “The Economic Consequences of the Peace” jeb “Miera ekonomiskās sekas”. Runājot par citiem Keinsa darbiem, 1921. gadā tika izdota varbūtības teorija “Treatise on Probability” jeb “Traktāts par varbūtību” un 1936. gadā visbeidzot tika izdots slavenākais no Keinsa sacerējumiem “General Theory of Employment, Interest and Money” jeb “Vispārējā nodarbinātības teorija, procenti un nauda”, kurā tika aprakstīti slavenie keinisma ekonomiskie principi.
  • Protams, arī Dž. M. Keinsam un viņa keinismam bija kritiķi. Zināmākie no tiem bija Frīdrihs Hajeks un Miltons Frīdmans.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE