Daži veidi, kā izveidot rezerves uzkrājumus

0
Dzīve ir neparedzama, un tas, kurš to vēl nav sapratis, to noteikti izdarīs tuvāko gadu laikā, jo patreizējā ekonomiskā un politiskā nestabilitāte agri vai vēlu iespaidos arī iedzīvotāju finanses tāpat, kā tas notiek ar uzņēmumiem un valsts iestādēm. Lai gan patreiz ir relatīva stabilitāte, un nesen esam atguvušies no ekonomiskās krīzes, tomēr nevajadzētu aizmirst par šīm krīzes situācijām un ietaupīt naudu, lai nākamreiz, kad šāda situācija rodas, tu būtu spējīgs to pārvarēt bez liekām grūtībām. Tieši tāpēc es visiem saviem draugiem un paziņām, kā arī visiem saviem lasītājiem iesaku veidot tā sauktos rezerves uzkrājumus, jeb rezerves fondu, ko mēdz dēvēt arī par finanšu parašūtu. Šāda veida rezerves fonds var lieki noderēt dažādās neparedzētās situācijās, kā medicīniskas ķibeles, darba zaudējums, kā arī neparedzētu tēriņu gadījumā. Patreizējā problēma ir tāda, ka cilvēki labāk izvēlas saņemt tā sauktos ātros kredītus  nevis iekrāt naudu šīm neparedzētajām situācijām, un, lai gan šāda stratēģija var tikt izmantota tiešām bezizejas stāvokli, labāk ir jau laicīgi izveidot rezerves kapitālu, ko tad būs iespējams izmantot īstajā brīdī. Šo rezerves fondu apmēri un iegūšanas veidi mēdz būt dažādi, tomēr tie parasti ir lielāki kā 3 mēnešu alga, un nereti ir līdz pat 6 mēnešalgām, kas ļauj cilvēkiem uzturēt sevi pat 6 mēnešus pēc darba zaudēšanas. Šodien es negribu filozofēt cik tieši būtu pareiza summa, kādai būtu jābūt katra iedzīvotāja bankas rezerves fondā, bet es labprātāk dalīšos ar veidiem, kā šo rezerves fondu iesākt un papildināt ar līdzekļiem, jo, godīgi sakot, tas ir grūtākais process, ar ko cilvēki parasti visvairāk nespēj tikt galā. Šeit būt daži veidi, kā iespējams izveidot šo rezerves fondu:
  • Savilkt tēriņu jostu – šis, manuprāt, ir vis acīm redzamākais un biežāk izmantotais veids, kā iekrāt naudu, un būtībā tas nozīmē, samazināt savus ikmēneša tēriņus kādā no savām dzīves jomām. Tas var būt iepērkoties vairumtirdzniecības preču veikalos, samazinot tēriņus izklaidēm vai pat mazāk braucot ar savu automašīnu, un, atkarībā no tā, kur jūs tērējat savu naudu, šis “savilkšanas plāns” krasi atšķirsies.  Galvenais ir izvēlēties tādas kategorijas, kas īpaši neietekmēs jūsu dzīvi un neliks jums justie slikti par šo iekrāšanas procesu. Šie samazinātie tēriņi tad jums ļaus nolikt daļu no ikmēneša ienākumiem jūsu krājkontā un dažu mēnešu laikā izveidot nepieciešamo rezerves kapitālu.
  • Izveidot pasīvu ienākumu avotus – Pasīvie ienākumi ir diezgan plaša spektra termins un tie ir jebkuri ienākumi, kuru saņemšanai ir jātērē minimāls vai vispār nav jātērē savs laiks. Šie pasīvie ienākumu avoti var variēt sākot no naudas ieguldījumiem līdz uzņēmumam, ko jūs esat izveidojis un, kura darbību nodevis kādam citam vadītājam. Lai izveidotu pasīvos ienākumus parasti ir nepieciešami līdzekļi, tomēr tā tas nav visur, un, piemēram, mājas lapas izveidei nav vajadzīgi naudas līdzekļi, un ja izdodas izveidot tīmekļa vietni, kur cilvēki paši to apmeklē, tad darbs, kas papildus šinī vietnē ir jāiegulda ir minimāls. Šie pasīvie ienākumi ļauj jums lēnām izveidot savu rezerves fondu, un, ja jums izdosies izveidot patiešām pasīvu ienākumu avotu, tad arī pēc rezerves fonda izveides, jūsu ienākumi augs, un jūs tos varēsit novirzīt citiem mērķiem.
  • Uzņemties papildus darbus –  Ja jūs strādājat algotu darbu, kā lielākā daļa no mūsu sabiedrības locekļiem, tad parasti sestdienas, svētdienas un svētku dienas jums ir brīvas, kā arī vakari pēc darba ir brīvi, kas ļauj šajā laikā uzņemties papildus darbus jau esošajā darba vietā, virsstundu formā, vai meklēt papildus darbavietu. Pusslodzes darbavietas nav nemaz tik grūti atrast, un apsarga darbs pa naktīm vai satura rakstīšana kāda uzņēmuma tīmekļa vietnei ir labi veidi, kā iegūt papildus ienākumus. Protams, nereti šādi darbi būs tikai uz īsu termiņu, jo bez brīvdienām strādāt ir pagrūti, un visu brīvo laiku pavadot strādājot ir vēl grūtāk, tāpēc šādus darbus uzņemties, kamēr tiek sasniegts sava rezerves budžeta mērķis ir laba iespēja.
  • Izpārdot vecās un nevajadzīgās lietas – Ja tu esi viens no tiem cilvēkiem, kuram mājās stāv dažnedažādākie priekšmeti, kas netiek lietoti, bet kuri ir atstāti dēļ sentimentālām vērtībām vai tāpēc, ka tos ir grūti izmest, tad iespējams, ka pārdodot daļu no šiem priekšmetiem šo naudu var novirzīt rezerves fonda veidošanai. Dažādas vecas mēbeles, sadzīves tehnika un pat datori ir tie, ko viegli nopārdot mūsu pašu ziņojumu portālos un vēl viens bonuss ir tas, ka jūsu mājā vai dzīvoklī atbrīvosies vieta, un reizē ar to jums būs arī rezerves uzkrājumu fonds.
  • Pārfinansēšana – Vēl viens veids, kā iegūt līdzekļus rezerves fonda izveidei ir savu esošo kredītu vai kredītkaršu pārfinansēšana, kas iespējama tos pārnesot uz citām finanšu iestādēm ar izdevīgākiem nosacījumiem. Nereti konkurējošas bankas piedāvā pārfinansēt īstermiņa, jeb tā sauktos SMS kredītus, lai pārvilinātu klientus, un mēs šos piedāvājumus varam izmantot, lai samazinātu savus mēneša maksājumus un šo iegūto naudu ievietotu rezerves fondā. Tāpat iespējams arī pārfinansēt savu apdrošināšanu gan automašīnai gan mājoklim un pat dzīvībai, jo apdrošināšanas uzņēmumi arī viens ar otru krasi konkurē un ir par katru cenu gatavi pārvilināt klientus savā virzienā.
  • Automātiskie maksājumi – pēdējais veids, kā iespējams papildināt savu rezerves uzkrājumu kontu ir izveidot automatizētus maksājumus, kas tanī brīdī, kad jūsu bankas kontā ienāk nauda, pārskaitīs daļu no tās uz šo rezerves fondu. Šādi automātiski maksājumi ir ļoti izdevīgi, jo jums nebūs jāpiespiež sevi pārskaitīt šī nauda, bet tas jau būs izdarīt, un tāpēc, ka izņemot naudu no uzkrājumu konta ir jāgaida vairākas darba dienas, visticamāk atpakaļ jūs to nepieprasīsies, ja neradīsies tīšām ārkārtas situācija.
Kā redziet, tad veidi, kā iekrāt šo rezerves kapitālu ārkārtas situācijām ir dažādi, un visticamāk es šeit nenosaucu pat 50% no tiem, un tāpēc katram pašam ir jāatrod veids, kā iegūt līdzekļus šī konta izveidei, jo rezerve dod drošības sajūtu, kas mūsdienu nestabilajā pasaulē ir visai noderīgi.
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE