Budžeta padomi, kas tiešām strādā!

0
Nauda un finanses patreizējā ekonomiskajā situācijā ir tas, kas mums visiem neliek miera, un uzdzen daudz raizes un stresa. Un tāpat, kā jebkura cita dzīves nozare arī finanses katram pašam ir jāņem savās rokās nevis jāļauj visam notikt bez plāna. Nav nozīmes, vai tu vēlies sakrāt kādam konkrētam mērķim vai tikt vaļā no hipotekārā kredīta, tas viss aizņem laiku un prasīs darbu, tāpēc jāsāk ir ar konkrētu mērķu un plāna izveidi, lai vēlā grūtajos brīžos varētu pie šī plāna pieturēties.

Izveidot mērķus

Ikviena mērķa sasniegšanai, vai jebkuras aktivitātes izpildīšanai ir jābūt kādam konkrētam mērķim, jo bez mērķa ikdienas steigā ir grūti atcerēties kas ir tas, kas jāuzlabo vai jāizmaina, un kāpēc tas būtu jādara. Tas nozīmē, to, ka arī finanšu plānošanā pirmais solis ir izveidot konkurētu mērķi un nedefinēt, kāpēc tieši tu vēlies šo mērķi sasniegt. Ja tu vēlies tikt vaļā no visiem kredītiem, tad konkrēti mērķi būtu, piemēram, atmaksāt automašīnas kredītu, vai arī atmaksāt patēriņa kredītu un tas liekas visiem saprotams. Bet tas, kam daudzi nepievērš uzmanību ir fakts, ka mērķa uzstādīšanai blakus jāstāv arī mērķa sasniegšanas motīvam, jeb kāpēc tad šo mērķi tu vēlies sasniegt. Mērķi jebkurā sfērā ir tie, kas ļauj mums nemitīgi atcerēties lietas, kuras nepieciešams sasniegt, jo kā gan tu vari ātrāk atmaksāt savus kredītu vai arī sakrāt naudu vecumdienām, ja tev nav uzstādīti konkrēti mērķi, uz ko sniegties. Bieži vien cilvēki uzstāda neskaidrus mērķus, kā, piemēram, sakrāt naudu, vai atmaksāt kredītu, bet tas, kas padara mērķi izteiksmīgāku ir tieši konkrēti datumi un konkrētas summas. Tas nozīmē, ka, ja tu uzstādi mērķi sakrāt naudu rezerves fondam, tad uzstādi to tā, lai tev būtu zināms konkrēts datums un konkrēta naudas summa, cik daudz tev jāsakrāj. Vai arī, ja tu vēlies ātrāk atmaksāt savu hipotekāro kredītu tad arī konkrēta naudas summa, kuru atmaksāt mēnesī vai arī konkrēts datums, kad tu vēlies būt brīvs no kredīta būs tas, kas tevi virzīs uz priekšu un ļaus šo mērķi sasniegt. Kad mērķis ir izvirzīts, tad vajadzētu arī nedefinēt, kāpēc tad tu šo mērķi vēlies sasniegt, jo agri vai vēlu radīsies grūtības, un, ja tu nebūsi 100% pārliecināts, kāpēc tad vajadzētu šo mērķi sasniegt, tad šinīs situācijās būs grūti sevi motivēt un atrunāt no liekās naudas tērēšana. Ja tu vēlies sakrāt, piemēram, savu rezerves fondu, tad šis jautājums kāpēc varētu būt “Tāpēc, lai varētu justies droši un varētu reaģēt uz ārkārtas situācijām” vai, ja tu vēlies atmaksāt savus kredītus tad šis kāpēc varētu būs “Tāpēc, lai rādītu labu piemēru saviem bērniem, lai visa nauda, ko es nopelnu būtu mana!”. Šai atbildei ir jābūt konkrētai un iedvesmojošai, jo atbilde “Tāpēc, ka tā lika mans finanšu speciālists” nebūs pietiekoši laba, lai grūtos brīžos varētu sevi pierunāt.

Izveidot plānu mērķa sasniegšanai

Kad konkrēts mērķis ar visu šo atbildi uz jautājumu, “Kāpēc?” ir izveidots, tad nākamais solis ir šī mērķa sasniegšanas plāna izveide, kas paredzēta, kā stratēģisks plāns un ietver sevī visas iespējamās situācijas. Šāda plāna izveide būs ilgs process, jo ir daudz un dažādas situācijas, kādas ikdienā var notikt, un patiesībā jau visas tās apskatīt būs grūti. Tomēr labs plāns ir tāds, kas ir veidots nevis kā pilnīgi neizmaināma stratēģija, bet gan “Ja .. Tad ..” formā un tādā veidā iestrādā sevī neskaitāmus drošības slāņus. Tas nozīmē, ka, ja tavs plāns ir sakrāt 2000 Eiro rezerves fondam, un tu mēnesī esi nospriedis atlikt 100 Eiro šī plāna sasniegšanai, tad, ja vienā mēnesī ir neparedzēti izdevumi un nav iespējams šo naudu atlikt, tad viegli ir nākamajā mēnesī pateikt sev, es izlaidu vienu mēnesi un novirzījos no plāna, tāpēc arī šomēnes naudu neatlikšu. Bet labs plāns būs šādu scenāriju paredzējis un, ja kādā mēnesī nebūs iespējams 100 Eiro nolikt, tad nākamajā mēnesī būs jāatliek par 10% vairāk, lai atkāpe no šī plāna nebūtu tik acīm redzama. Šādi notikumu plāni ļoti labi strādā, jo ikdiena pati par sevi ir diezgan neparedzamāka un, pat, ja tev būtu pieejama pilnīgi visa informācija par lietām, kas notiek tev apkārt tu tāpat nevarēt paredzēt visu to, kas notiks nākotnē.

Uzskaitīt izdevumus

Kad mērķis un plāns ir izveidots, nepieciešams sākt uzskaitīt ikdienas izdevumus, lai tu sāktu saprast kur un kā tu tērē savu naudu. Šādā veidā uzskaitot visus savus uzdevumus un katra mēneša beigās redzot, kur tad visa tava nauda ir iztērēta tu sapratīsi kas ir tās nozares, kur tu tērē naudu visvairāk, un kur iespējams mazliet sevi iegrožot. Šis uzskaites process katram no mums noteikti būs savādāks, un kāds labprātāk uzskaitīs visus savus tēriņus uz papīra lapas, bet cits izmantos, kādu no pieejamajām aplikācijām, bet tam jau nav nozīmes, un galvenais ir tas, lai šis process notiktu! Pats uzskaites process neaizņem daudz laika, un tāpēc tas pats par sevi nav īpaši lietderīgs, jo vienkārši uzskaitot izdevumus nav iespējams tos samazināt, bet, ja uzskaite tiek izmantota kopā ar iestrādātiem plāna apskates laikiem, tad tā var parādīt jums visu informāciju, kas nepieciešama, lai uzlabotu savu finanšu stāvokli.

Ik mēneša plāna apstrāde

Un šeit arī mēs nonākam pie ikmēneša plāna izveides, jeb progresa apskates, kas ir neatņemama budžeta veidošanas sastāvdaļa. Iedomājieties situāciju, kad jūs gada sākuma izveidojat plānu visam gadam un nevienu reizi gada laikā uz to neapskataties. Kā jūs domājat vai jums būs izdevies sasniegt šo plānu un visu, ko bijāt iecerējuši? Visticamāk, ka no plāna jūs būsit novirzījušies jau pašā gada sākumā un par to pavisam aizmirsuši līdz gada vidum, bet gada beigās apskatot šo plānu tas liksies muļķīgs, jo jūsu situācija būs pavisam savādāka, kā tā bija pirms 12 mēnešiem. Tieši tāpat ir arī ar finanšu plānošanu un budžeta veidošanu, kur nepieciešami konkrēti laika intervāli, kad atgriezties pie jūsu noteiktā plāna un to vēlreiz apskatīt un pielabot. Ja jūs esat uzstādījuši sev jau iepriekš minēto mērķi sakrāt 2000 Eiro rezerves fondam un uzstādījāt katru mēnesi sakrāt 100 Eiro, bet pēc dažiem mēnešiem jūs iegūstat algas paaugstinājumu un jums pēkšņi ir lieka nauda. Sinī gadījumā noteikti nepieciešams pārveidot savu plānu un, iespējams, izmainīt to, lai varētu katru mēnesi nolikt lielāku naudas summu, un tādā veidā ātrāk sasniegt savu kāroto mērķi. Bet situācija, protams, var būt arī pilnīgi pretēja un jūs varat pazaudēt darbu un nu jūsu ienākumi krasi samazinās, jo jāsāk izmantot bezdarbnieku pabalsti, un šādā gadījumā noteikti, ka krāšana rezerves fondam būs jāatliek un iespējams pat jātērē jau sakrātie līdzekļi ikdienas tēriņiem, lai kad atkal atradīsit stabilus ienākumus varētu turpināt savu plānu.

Sākt lēnām

Padoms, kuru noteikti vajadzētu ievērot visiem ir sākt savu mērķa sasniegšanu pavisam lēnām un neveidot drastiskas izmaiņas. Vienīgais veids, kādā iespējams izveidot drastiskas izmaiņas ir pilnīga vides nomaiņa (pārvākšanās uz citu pilsētu, dzīvokļa maiņa utt) bet, ja viss jums apkārt paliek tieši tāds, kā tas bija, tad pieturēšanās pie drastiskām izmaiņām būs grūta. Šādos gadījumos, kad visa pārējā vide ap jums paliek tieši tāda, kā tā bijusi ir nepieciešams pārmaiņas veikt lēnām, lai tās novestu pie ilgtermiņa izmaiņām un tu neieslīdētu vecajās sliedēs. Ja runājam tieši par finansēm un naudas krāšanu vai kredīta atmaksāšanu tad pilnībā izmainīt visu savu finanšu plānu vienā dienā nav iespējams un ir nepieciešams to darīt lēnām. Ja jūs vēlaties ātrāk atmaksāt kredītu, tad pat 10 Eiro mēnesī būs labs sākuma punkts, kuru noteikti var sasniegt ikviens, un tas, ko cilvēki neapzinās ir fakts, ka šie 10 Eiro noteikti pāraugs par lielāku summu jo katru mēnesi pieturoties pie šī mazā plāna sasniegšanas tas būs aizvien vieglāk un pēc dažiem mēnešiem jums jau gribēsies sasniegt vairāk, kur arī tad varat kāpināt šo atlikto summu. Pats galvenais jebkuru pārmaiņu veikšanā ir iesākšana, jo neiesākot nebūs iespējams savu plānu turpināt, bet mēģinot veikt milzu pārmaiņas, tās parasti noved pie atgriešanās iepriekšējā ritmā un vilšanās sajūtas gan sevī gan visā šajā plānu izveidošanas procesā.

Kompanions vai palīdzība

Lai vieglāk būtu pieturēties pie kāda konkrēta plāna ir labi, ja kāds no taviem draugiem vai paziņām arī ir gatavs uzsākt kādas konkrētas izmaiņas, lai abi kopā jūs varētu viens otram atskaitīties par savu progresu un palīdzēt sasniegt visus mērķus. Šāds, tā sauktais, sociālais spiediens ir ļoti efektīvs, jo ļoti viegli ir neturēt sev doto vārdu un atturēties no sava plāna, bet, ja tu zini, ka vēl kāds cilvēks zinās to, ka tu esi padevies, tad atturēšanās no plāna izpildes būs grūtāka un tādā veidā tu sevi varēsi motivēt ikviena plāna izpildē. Šim kompanjonam pat nav jāgrib izmainīt savs finanšu stāvoklis un tās var būt arī kādas citas dzīves nozares izmaiņas, tomēr vislabākie rezultāti būs tieši tad, kad jūs abi gribēsit veikt izmaiņas vienā un tajā pašā sfērā. Ja tavs mērķis ir sakrāt naudu ceļojumam vai atmaksāt visus savus kredītus, tad visvieglāk ir pajautāt visiem saviem draugiem, vai kāds no tiem arī nevēlas veikt to pašu darbību, un ja tev izdodas saņemt pozitīvu atbildi, tad nāksies izveidot kopēju plānu, kur jūs ar savu kompanjonu satiekaties vienu vai divas reizes mēnesī un pārspriežat savu progresu, bet, ja rodas situācija, kad tu nespēj sevi kontrolēt tad, iespējams, tev vajag sazvanīties ar šo cilvēku un lūgt, lai viņš tevi attur no liekas tērēšanās vai citām darbībām, kas traucētu mērķa sasniegšanai. Šis process izklausās gluži kā tas, ko izmanto alkohola rehabilitācijas centri, kur katrs jaunpienācējs tiek sapārots ar kādu citu no šīs programmas, lai grūtajos brīžos varētu viens otru atbalstīt, un ja tev izdodas atrast partneri tieši savu finansiālo mērķu sasniegšanai, tad varbūtība, ka tev izdosies izpildīt savu nosprausto mērķi krietni palielinās.

Pacietība

Plāna sasniegšanas svinības ir veids, kā sev atgādināt, ka tu tiecies uz ko lielāku, tāpēc nepieciešams jebkuru milzu plānu sadalīt vairākās daļās un, kad katra no šīm daļām ir sasniegta tad to jānosvin ar mazām svinībām. Ja tavs mērķis ir sakrāt 2000 Eiro ceļojumam tad sadali plānu pa 10 maziem 200 Eiro plāniem, kur, kad izdodas sakrāt šos 200 Eiro, tad tie jānosvin ar kādu saldumu vai, piemēram, jāļauj sev iet uz kinoteātri vai kādu koncertu. Šīs svinības var likties nevajadzīgas vai pat bērnišķīgas, tomēr ar tām iespējams izmainīt savu domāšanu, jo nu mērķa sasniegšana asociēsies ar balvu, kaut vai, ja tā ir pavisam niecīga. Un tas nozīmē to, ka tad, kad nākamreiz nevēlēsies atlikt naudu krājkontā tu sapratīsi ka nesaņemsi mazo balvu un tas, iespējams, tevi motivēs. Šie mazie mērķi ļauj cilvēkiem redzēt progresu uz gala iznākumu un tāpēc būt pacietīgākam, kas  lielu mērķu sasniegšanai ir ļoti svarīgi. Pacietība pati no sevis nav mūsu stiprā puse un mēs vēlamies visu uzreiz un tagad, tomēr reālajā dzīvē tā nenotiek un katram pašam ir jāsaprot savas stiprās un vājās puses, lai varētu vieglāk pārvarēt šīs vājās puses un izmantot savas labās īpašības!
Dalies ar citiem:

Par autoru

Dzīvē ir dažādi vaļas prieki - mans ir rakstīšana, un tieši - par finansēm. Latvijā atro kredītu tirgus pēdējos gados ir ļoti populārs, man mēŗķis ir brīvos brīžos palīdzēt cilvēkiem izdarīt gudru izvēli plašajā piedāvājumu klāstā.

Atstāj komentāru

CLOSE
CLOSE